-

גורמים ישראליים: ארה"ב והמערב רחוקים מלהרים ידיים מהסכם הגרעין

"הם נמצאים בשלב ההכחשה של האבל על ההסכם", מסביר גורם ישראלי. בירושלים מאוכזבים • ח"כ בן ברק לרשת ב: "הייתי בעד העסקה הקודמת, היציאה של טראמפ הייתה טעות פטאלית" • ביידן ישאיר את משמרות המהפכה ברשימת ארגוני הטרור
עמיחי שטיין
25 במאי 2022
07:28

אחרי ההחלטה האמריקנית שמשמרות המהפכה לא יוסרו מרשימת הארגונים תומכי הטרור, ולמרות העובדה ששיחות הגרעין אינן מתקדמות ואיראן ממשיכה להתקדם בתוכנית הגרעין שלה - גורמים ישראלים אומרים היום (רביעי) כי ארצות הברית והמערב רחוקים בשלב זה מ"להרים ידיים", להודיע שאין טעם בשיחות ולהגביר את הלחץ על איראן בדרכים אחרות.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב 

"הם נמצאים רק בשלב הראשון של חמשת שלבי האבל, שלב ה'הכחשה ובידוד' שזה לא יכול לקרות", אמר לכאן חדשות גורם ישראלי. בירושלים מאוכזבים מהעובדה הזו ומעוניינים שארצות הברית תפעיל לחץ על איראן, כדי שזו תפסיק לדהור קדימה בתוכנית הגרעין.

מנגד, יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ רם בן ברק, אמר הבוקר לכאן רשת ב כי "יש הרבה מאוד יתרונות בעסקה, אבל גם חסרונות, וצריך לבחון מה עדיף בכל רגע נתון". לדבריו בתוכנית "הבוקר הזה" עם אריה גולן, "הייתי בעד העסקה הקודמת ואני חושב שהיציאה של טראמפ הייתה טעות פטאלית".

הלילה דווח אתר "פוליטיקו" כי ממשל ביידן החליט להשאיר את משמרות המהפכה ברשימת ארגוני הטרור. מסר ברוח זהה הועבר לשר הביטחון גנץ בפגישותיו בוושינגטון בימים האחרונים. הסוגייה נחשבה למקל בגלגלי החזרה להסכם הגרעין בין איראן למעצמות. הנשיא ג'ו ביידן עדכן את ראש הממשלה נפתלי בנט בהחלטתו בנושא בשיחתם ב-24 באפריל, ובהודעתו הערב אישר בנט את הדיווח. "זו החלטה נכונה, מוסרית ומוצדקת של הנשיא ביידן ואני מברך אותו על כך", אמר בנט.

הסכם הגרעין 2.0 | האזינו לפרק של עוד יום

לדברי ח"כ בן ברק, "ארגון משמרות המהפכה הוא ארגון טרור ושכזה הוא צריך להיות ברשימת ארגוני הטרור. אתה לא יכול לא להכניס אותו לרשימה בגלל עסקה".

שר החוץ יאיר לפיד בירך גם הוא על הדיווח ואמר: "זהו ביטוי חשוב למחויבות ארצות הברית לביטחון ויציבות המזרח התיכון בכלל ולברית האסטרטגית בינה לבין ישראל בפרט. המשך קידום הסכמי אברהם, העמקתם והרחבתם, כמו גם המאבק המשותף בטרור ובקיצוניות, עומדים במרכז יחסינו".

בחודש שעבר דווח בוושינגטון פוסט כי ביידן מתנגד להסרת משמרות המהפכה מרשימת הארגונים התומכים בטרור. גורם בכיר בממשל האמריקני ציין כי הנשיא ביידן אינו מתכוון לוותר בענין זה גם אם הוא יביא לביטול החידוש של ההסכם.

כמה ימים קודם לכן פורסם בחדשות הערב בכאן 11, כי שיחות הגרעין בין איראן למעצמות נעצרו ושני הצדדים מתחפרים בעמדותיהם - כאשר הנושא המרכזי שנמצא על שולחן המשא ומתן הוא שאלת משמרות המהפכה. זאת לאחר דיווחים לפיהם הסכם הגרעין היה קרוב לחתימה בווינה בחודשים האחרונים.