-
צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

מדוע משרד האוצר נלחם על לימודי ליבה לגברים חרדים?

שיעור התעסוקה של הגברים החרדים נמוך מאוד יחסית לשיעור של הלא חרדים ובאוצר בטוחים כי הדרך לשיפור המצב היא השכלה מתאימה. הדרך לשם עוברת דרך דילים עם הפוליטיקאים החרדים
ליאל קייזר
25 במאי 2022
08:16

במשרד האוצר מקדמים בימים האלה חקיקה שתפגע בבטן הרכה של המפלגות החרדיות. לפי התוכנית, שפורסמה בחדשות הערב, המדינה תקצץ אוטומטית ברבע את התקציב של רשתות החינוך של המפלגות, מעיין החינוך התורני של ש"ס, והחינוך העצמאי של יהדות התורה. המטרה המוצהרת של הצעד הזה היא לעודד לימודי ליבה אצל הבנים החרדים. 

למה ה"אובססיה" של משרד האוצר ללימודי ליבה? בגלל הנתונים האלה: שיעור התעסוקה של גברים חרדים היה ברבע הראשון של השנה פחות מ-50% (48.1%) - עשרות אחוזים פחות מגברים יהודים לא חרדים, בזמן שרוב מוחלט של הנשים החרדיות יוצאות לעבוד (81.6%). בואו נלך צעד אחורה, כמעט 60% (58%) מהצעירות החרדיות נבחנו בשנת הלימודים תשע"ט בבחינת בגרות אחת לפחות, לעומת 15% אצל הצעירים החרדים, בערך רבע.

באוצר מניחים שהדרך להביא את הגברים החרדים לשוק העבודה היא השכלה מתאימה ומציגים נתונים שמראים שאם זה לא יקרה, העלות למשק הישראלי תגיע לטריליוני שקלים עד 2060. איך מתמודדים עם זה? מייצרים שיטה של תמריצים - המוסדות החרדיים שלא משתייכים לחינוך הממלכתי ומקבלים תקצוב חלקי מהמדינה ולא 100% כמו החינוך הרשמי, יוכלו להרוויח עוד כסף על כל תלמיד שהם יוכיחו שלומד לימודי ליבה. כדי להוכיח את זה התלמידים ייצטרכו לעבור מבחנים חיצוניים ומפוקחים בעברית במתמטיקה ובאנגלית. 

לדילים הפוליטיים יש כוח אדיר. בניגוד לכל יתר מוסדות החינוך שלא משתייכים לחינוך הממלכתי ומקבלים תקציב חלקי - המוסדות של ש"ס ויהדות התורה מקבלים 100% תקציב. זה קורה בגלל הסכם משנת 1992 שבו סוכם שהם יקבלו את מלוא הכסף, בתמורה לתמיכה באיזו הצעה שהייתה על הפרק.

מאז במשך 30 שנה הסעיף הזה בתוקף, המוסדות המפלגתיים מקבלים 25% יותר מכל מוסד חרדי אחר, על הנייר הם מלמדים לימודי ליבה, בפועל זה לא ממש מפוקח והמדינה מעלימה עין מזה שזה לא באמת קורה. העלות הישירה של ההסדר הזה כבר מגיעה למיליארד שקל בשנה. העלות העקיפה כבר אמרנו, עלולה להגיע לטריליונים.

עכשיו, אולי אולי, משרד האוצר יעשה סוף לסיפור הזה - אולי כי הרפורמה נכללת בחוק ההסדרים של תקציב השנה הבאה. עם זאת, הסיכוי שהתקציב הזה יעבור הוא לא מאוד גבוה - וזה באמת חתיכת אנדרסטייטמנט.

תגיות:
חרדים