-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אחרי הסערה - מיכאל ביטון מבהיר בכאן רשת ב: "לא אפיל את הממשלה"

יו"ר ועדת הכלכלה הודיע הבוקר שלא יצביע עם הקואליציה, למעט בהצבעות אי אמון. עוד הודיע כי הוא מבטל את דיוני הוועדה בראשותו. הרקע - הרפורמות בתחבורה ובחקלאות • גורם בכיר בכחול לבן: "מיכאלי פוגעת בשכבות החלשות מתוך מניעים פוליטיים"
מיכאל שמש
25 במאי 2022
09:40
עודכן ב 19:16

המשברים והסדקים בקואליציה לא נגמרים כשהבוקר (רביעי) הודיע יו"ר ועדת הכלכלה מיכאל ביטון כי הוא מפסיק להצביע עם  הקואליציה, למעט בהצבעות אי אמון. כמה שעות לאחר מכן, בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, הבהיר ביטון כי לא יפיל את הממשלה. "כחול לבן זה הגורם הכי יציב בממשלה", הוסיף. 


האזינו לריאיון עם ח"כ מיכאל ביטון

על החלטתו הבוקר אמר בוועדת הכלכלה של הכנסת: "זה לא פוליטי, זה רק אוכלוסיות מוחלשות. אל תפגעו בחקלאים בצפון ואל תפגעו בעניים בתחבורה הציבורית - ותקבלו אותי שותף". עוד אמר על הרפורמה בתחבורה ציבורית: ״גנבתם מאנשים כסף ואתם קוראים לזה דרך שווה״.

ח"כים חרדים מאיימים על הליכוד

בשולי ההצבעות היום במליאה, שיחה קשה התנהלה בין נתניהו לדרעי, שאיים בפירוק בלוק הימין אם הליכוד יעניק לחבריו חופש הצבעה על הצעה של הקואליציה להרחבת גביית התשלום על שקיות חד פעמיות. נתניהו, בתגובה, הורה להתנגד לחוק.

בתיעוד בלעדי שפורסם בכאן חדשות נראה העימות בין ראש האופוזיציה נתניהו לח"כ גילה גמליאל.  נתניהו רתח ואמר לה: "בגלל זה לא נצליח להפיל את הקואליציה". היא השיבה לו כי אינה מתכוונת למשוך את הצעת החוק. 


חברי הסיעות האחרות בבלוק נתניהו טוענים שהחוק שפוגע בשכבות החלשות ומבהירים כי אם הליכוד זכאי לאפשר חופש הצבעה כרצונו - ינהגו כך גם הם. לחץ הסיעות החרדיות הביא את הליכוד לחזור בה מהסיכום עם הקואליציה לפיו יתנו חופש הצבעה.

לאחר מכן הליכוד נלחם והפיל את הצעת "חוק השקיות" של חברת הכנסת גמליאל, כעונש על כך שאיפשרה, בהיעדרותה, את העברת החוק המקביל של חבר הכנסת יוראי להב-הרצנו מהקואליציה.

גורם בכיר בכחול לבן קרא לשרת התחבורה מרב מיכאלי "להחזיר את ההתנהלות התקינה לקואליציה ולכנסת". עוד אמר כי התנהלותה "פוגעת בשכבות החלשות, תוך התעלמות מוחלטת מערכים סוציאליים ודמוקרטיים מתוך מניעים פוליטיים". בנוסף, התחייב הגורם הבכיר כי "כחול לבן מחויבת לממשלה ואין כל חשש ליציבותה".

הרקע למשבר - הרפורמה בתחבורה ציבורית המבטלת הנחות ייחודיות, מהן נהנה בעיקר הציבור החרדי. כעת התעריפים ייקבעו על פי מודל אחיד שלוקח בחשבון בעיקר את טווח הנסיעה. במסגרת הרפורמה, אותה הציגו שרת התחבורה מיכאלי ושר האוצר אביגדור ליברמן לפני כחודשיים, בני יותר מ-75 לא ישלמו על נסיעה בכל אמצעי התחבורה הציבורית. הרפורמה צפוייה להיכנס לתקופה כבר בקיץ הקרוב.

שר החקלאות עודד פורר הגיב בדף הפייסבוק שלו על המשבר וכתב: ראוי שהציבור ידע מה הן הדרישות של מועצת הלול בגללן ח"כ ביטון הודיע שיפסיק להצביע עם הקואליציה - העלאת מחירי הביצים ביותר מ-10%, גידול הביצים בתנאי סניטריה קטסטרופליים, בניגוד לתקנות השירותים הווטרינריים, ושמירה על מונופולים בענף הלול.

מחשבים מסלול מחדש | עוד יום

לפני כשלושה חודשים, חבר הכנסת ביטון העלה דרישה לשנות את התוכנית הכלכלית של האוצר, אז אמר לכאן רשת ב כי הוא "דורש שיפור בתוכנית. רוב הכסף היה צריך ללכת למקבלי שכר נמוך".

בהכנת הידיעה השתתף מיכאל שמש.