א-סיסי
צילום: אי-פי

הזמנה לדיאלוג? א-סיסי הודיע על שיתף פעולה עם האופוזיציה

השליט המצרי השיק יוזמה לדיאלוג לאומי נרחב, כולל עם מתנגדיו, בניסיון להתמודד יחדיו עם אתגרי השעה - אבל לא כולם הוזמנו למסיבה. במקביל הוא גם הודיע על מחווה של רצון טוב, כינוסה של ועדת החנינות, שתדון בשחרור של אסירים פוליטיים - ולפי דיווחים, יש במצרים עשרות אלפים כאלה
רועי קייס
25 במאי 2022
13:29

עד כמה גרוע המצב של א-סיסי, השליט יחיד של מצרים הלא ממש דמוקרטית, שהוא הגיע להחלטה לשנות טקטיקה ולפנות לאופוזיציה - כדי לשתף פעולה? בפעם הראשונה מאז עלייתו לשלטון ב-2014, א-סיסי השיק יוזמה לדיאלוג לאומי נרחב, כולל עם האופוזיציה המצרית, בניסיון להתמודד יחדיו עם אתגרי השעה. במקביל הוא גם הודיע על מחווה של רצון טוב, כינוסה של ועדת החנינות, שתדון בשחרור של אסירים פוליטיים - ולפי הפרסומים הזרים, יש במצרים עשרות אלפים כאלה.

וזה לא שיש איום בחירות קרוב, הן יגיעו רק בעוד שנתיים. אבל השלטון המצרי חרד מאיום אחר - איום מחאה על רקע המצב הכלכלי. המצרים חייבים למצוא תחליפים לאספקת החיטה מרוסיה ואוקראינה  שנפגעה משמעותית עקב המלחמה. כיום, מצרים מסבסדת לעשרות מיליוני אזרחים את מחירי הלחם ואם זה ייפסק, יודעים בממשל של א-סיסי שהמצרים כבר יצאו בעבר להפגין בגלל עליית מחירי הלחם.

כמו במדינות אחרות בשכונה שלנו, גם במצרים, מי שמתנגד לשלטון, לא באמת נמצא מעבר לקו הגבול הדרומי שלנו, אלא בעיר מקלט כלשהי מעבר לים - בהם מוחמד ח'ייראללה, אופוזיציונר מצרי שנמצא באירופה. האם הוא הוזמן לדיאלוג? לא, וגם לא עמיתיו. במילותיו - "זו טחינת מים".

המלחמה באירופה – והמזרח התיכון | עוד יום 

א-סיסי בעצם כבר ייבש את כל האסלאם הפוליטי ובשנים האחרונות הוא גם מנסה להצר את צעדיהם של הליברלים, שמזוהים עם מהפכת ה-25 בינואר. במקביל יש דיווחים על התכנסות של 12 מפלגות כדי לאחד שורות לקראת "הדיאלוג הלאומי". אז מי כן קיבל הזמנה? האופוזיציונרים שנוחים לו, כלומר לא מי שקוראים להפלתו.

אז אולי זאת בעצם יותר יוזמה שקורצת למערב? זו בדיוק התזה של ח'ייארללה - שא-סיסי רוצה תמיכה מממשל ביידן, שמבקר אותו בעניין זכויות אדם. לדבריו, "א-סיסי רצה לפגוש את ביידן בשולי ביקורו בישראל והשיק את 'הדיאלוג הלאומי' כדי שביידן יגיד 'איזה יופי, הוא מנסה לעשות רפורמות'".

וכמו תמיד, נשאלת שאלה - איפה אנחנו בנושא הזה? אז מבחינה ישראל, האינטרס הוא שמשטר א-סיסי ימשיך, למרות הפרות זכויות האדם ולמרות השלטון הריכוזי - כי שיתוף הפעולה הצבאי עם א-סיסי הוא מעל לכל דמיון. בשנה האחרונה היחסים החמים בין המדינות מקבלים יותר פומביות, בעיקר נוכח האינטרסים המצרים להסתייע בישראל אל מול הממשל האמריקני, וגם בנושאים כלכליים.

תיווך כחול לבן | עוד יום

האופוזיציונר מוחמד ח'ייראללה מנסה לצאת קצת נגד העמדה הישראלית בנושא המצרי ואומר: "רבים במצרים רואים בישראל כנותנת חסות לסיסי ולמשטר הצבאי במצרים . השלום לא יוגשם  עד שהעם המצרי יחוש שישראל אינה מושיטה סיוע מסוג שכזה למשטר".