עוד יום

איך העלאת הריבית משפיעה על הכיס שלנו?

בפעם הראשונה אחרי שנים שבה הריבית בישראל הייתה כמעט אפסית, בנק ישראל מעלה אותה כבר חודש שני ברציפות לרמה של 0.75% • גילי כהן משוחחת עם הכלכלן פרופ' רפי מלניק על ההיגיון שבבסיס ההחלטה ועל איך קובעים את גובה הריבית במשק
עוד יום
26 במאי 2022
07:16
עודכן ב 18:56

אחרי שנים שבה הריבית בישראל הייתה כמעט אפסית, בנק ישראל מעלה אותה כבר חודש שני ברציפות ל-0.75% וכבר ברור שבתקופה הנראית לעין היא רק תלך ותעלה. זה לא נשמע כל כך הרבה, אבל למשק שרגיל להתנהל עם ריבית מינימלית כל כך הרבה שנים - זה משמעותי. הפעם ב"עוד יום", גילי כהן מארחת את הכלכלן פרופ' רפי מלניק, נשיא אוניברסיטת רייכמן, שמספר על ההיגיון שבבסיס ההחלטה ואיך זה יתבטא בהחזר המשכנתה. 

העלאת הריבית - והכיס שלנו | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

כל מי שיש לו השקעה בבורסה, משכנתה או כל דבר אחר שכרגע משלם ריבית, מוטרד מכל העלאה הכי קטנה שיש. וזוהי רק ההתחלה - לנוכח האינפלציה שממשיכה לגדול והגיעה כבר לשיא של 4%, לפי כל ההערכות, זאת לא תהיה ההעלאה האחרונה בתקופה הקרובה. הרע עוד לפנינו.

אז מה זה בכלל אומר להעלות את הריבית? פרופ' מלניק מסביר כי התפקיד המרכזי של בנק ישראל, וכל בנק מרכזי בעולם הוא שמירה על יציבות המחירים והכלי המרכזי שיש לבנק כדי להשיג את היעד הזה, הוא שער הריבית. "מה שקרה בזמן האחרון הוא שהאינפלציה התפרצה, לא רק אצלנו, אלא בכל העולם, והיא תופסת את כולנו עם ריביות מאוד נמוכות, קרובות ל-0, כתוצאה מהמדיניות שונהלה מאז המשבר הפיננסי ב-2008 ותקופת הקורונה", הוא מספר. 

"הריבית נכון להיום לא מתאימה למצב המשק", אומר מלניק. "האינפלציה התפרצה מעבר לגבול העליון, ולכן חייבים להתאים את הריבית". בהמשך הוא מסביר, כי ככל הנראה זוהי רק ההתחלה: "אנחנו התחלנו בתהליך, אני מעריך שהוא ייקח שנה-שנתיים. קשה מאוד לקבוע מה הרמה שהריבית תתייצב, אבל ברור לכולנו שהיא תהיה יותר גבוהה ממה שהיה לנו בעשור האחרון". 

המצב הולך להשפיע גם על המשכנתאות של כולנו. אחרי שרבים לקחו הלוואות בגלל הריבית הנמוכה, כעת העלאת הריבית תביא לכך שיהיה יותר יקר להחזיר אותן. מלניק מסביר שלמרות הכול הצעד חיוני כדי למתן את האינפלציה, שמשפיעה יותר מהכול על המשק: "אינפלציה פוגעת יותר מעליית מדד המחירים. היא מחלה מאוד קשה, שפוגעת בעיקר באוכלוסיות החלשות שלא יכולות להתגונן". 

"לעצור את האינפלציה זה לפעול לטובת כולם", הוא מסביר. "תקופת המדיניות של הריבית 0 במשך עשור הצליחה משום שהעולם לא נכנס למיתון, הוא יצא מהר מאוד מהפגיעה של הקורונה ולכן המדיניות הייתה טובה והצליחה, אבל היו לה תוצאות לוואי מאוד קשות. כל הרכב תיק הנכסים של הציבור, כולל לקיחת ההלוואות, הייתה מעבר למה שמקובל בזמנים רגילים, הריבית הנמוכה גם הסיתה את הרכבי הנכסים של הציבור לטובת לקיחת סיכונים בתחום המניות, שעלו מעל ומעבר ממה שמוצדק. לכן עליית הריבית היום היא מעשה שבא לתקן את העיוות שנוצר בשנים האחרונות".