-

מנכ"ל משרד החוץ לכאן רשת ב: שהאמריקנים יסבירו איך החיסול הגיע לתקשורת

מקורות ביטחוניים: הופתענו מהדלפת חיסול האיראני, זה לא היה אמור להתפרסם • דיווח: האיראני שחוסל תכנן להתנקש בחיי פילוסוף יהודי • מהנדס נהרג בתאונה במרכז מחקר של משרד ההגנה בפארצ'ין
גילי כהן ורונן מנליס
26 במאי 2022
07:57
עודכן ב 20:23

חיסול בכיר משמרות המהפכה שהודלף: מנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז אמר הערב (חמישי) בריאיון בריאיון לגילי כהן ורונן בכאן רשת ב כי "האמריקנים הם אלה שצריכים להסביר מה קרה במסלול הזה שמביא את הידיעה הזו לכלי תקשורת". לדבריו, "אני משאיר את ההסברים לשיחות שלנו עם האמריקנים".

האזינו לריאיון עם מנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז בכאן רשת ב

אושפיז התייחס לשיח המתחדש על הסכם הגרעין ואמר: "יש ירידה משמעותית בסיכויים לחזור להסכם, וזה כר פורה לשיתוף פעולה בין ישראל לאמריקיים. ישראל מתנגדת לחזרה להסכם וזו המדיניות הברורה שלנו".

היום פורסם בחדשות הערב בכאן 11 הפורום האסטרטגי של ישראל וארצות הברית בנושא איראן יכונס בשבוע הבא. הכינוס, המכונה "פורום לשם", עוסק בשלל סוגיות הקשורות לפעילות האיראנית. רצף הדיווחים הזרים על פעולות ישראליות מראות כי בישראל העלו לכאורה הילוך בכל מה שקשור לפעולה אקטיבית על אדמת איראן. אפשר לראות את ההדלפה האמריקנית ל"ניו יורק טיימס" גם כמעין איתות של ארצות הברית בנושא הזה. 

דיווח: האיראני שחוסל תכנן להתנקש בחיי פילוסוף יהודי

מוקדם יותר דווח כי בכיר משמרות המהפכה חסן סייד חודאי, שחוסל ביום ראשון, תכנן להתנקש בחיי הפילוסוף היהודי-צרפתי ברנאר אנרי לוי, כך דיווח עיתון "וול סטריט ג'ורנל". עיתון "ניו יורק טיימס" דיווח הלילה כי ישראל הודיעה לארצות הברית שהיא זו שחיסלה את חודאי בטהראן. על פי הדיווח, מטרת החיסול, כפי שישראל אמרה לאמריקנים, היא לאותת לאיראן להפסיק את יחידת 840 של כוח קודס שמתכננת פיגועים נגד יהודים וישראלים בחו"ל.


הפילוסוף היהודי ברנאר אנרי לוי. צילום: אי-פי

הבוקר מסרו מקורות ביטחוניים כי בישראל הופתעו מההדלפה האמריקנית ל"ניו יורק טיימס" על חיסולו של איש משמרות המהפכה וביקשו הבהרות בנושא. לדברי המקורות מדובר בציר חשוב של שותפים בלבד והמידע כלל לא היה אמור להגיע לפרסום.

ביום ראשון דווח באיראן כי חבר משמרות המהפכה, חסן סייד חודאי, חוסל בלב הבירה טהראן סמוך לביתו. לפי סוכנות הידיעות האיראנית תסנים, שני חמושים רכובים על אופנוע ירו חמישה כדורים בראשו של חודאי וברחו מהזירה. במקביל, משרד המודיעין האיראני טוען כי חשף רשת ריגול ישראלית ושחבריה נעצרו על ידי משמרות המהפכה. עוד טוענים באיראן כי מדובר באנשי מודיעין שהיו מעורבים בחקירת מנצור רסולי.

לקראת מלחמה עם איראן? | האזינו ל"עוד יום"

בתוך כך, מהנדס איראני נהרג ועובד נוסף נפצע בתאונה במתקן הצבאי במרכז מחקר שבפארצ'ין. סוכנויות ביון במערב מעריכות כי המתחם בפארצ'ין, שמדרום לטהראן, משמש את איראן לניסויים במסגרת תוכנית הגרעין שלה וכן להעשרת אורניום.

בהכנת הידיעה סייעו עמיחי שטיין, יואב זהבי ורועי שרון.