הרב צבי קוסטינר

"בקהל דתי אין משפחות אחרות?": יוצרת ההצגה שהביאה להתקפת הרב על הלהט"ב מגיבה

רונית קנו, במאית ההצגה "הוגו שלי", שבעקבותיה תקף הרב צבי קוסטינר את קהילת הלהט"ב בריאיון בכאן רשת ב: "הוא בחר להיתפס לדיון על משפחות כי זה מאוד מטריד את רוחו. ילדים זה יצורים יותר חושבים ממבוגרים בשלב זה של חייהם"
נוביקסון
26 במאי 2022
13:33

השבוע פורסם בכאן חדשות תיעוד של הרב צבי קוסטינר, ראש ישיבת ההסדר במצפה רמון ומרבני מפלגת "נעם", כשהוא מטיף לאנשיו נגד קהילת הלהט"ב ומשרד החינוך, אגב הצגה שהוצגה לכאורה ביום השואה בבית ספר ממלכתי דתי בדרום, ובה לכאורה סיפור הצלה של יהודים בידי כומר נוצרי, שנגמר ברומן להט"בי עם אביהם של הילדים. בריאיון לעקיבא נוביק וחיים לוינסון בכאן רשת ב הגיבה היום (חמישי) רונית קנו, מחזאית ההצגה המדוברת - "הוגו שלי" - לדברים. קנו הסבירה כי הכומר והאב לא מתחתנים בסוף הסיפור, אך הדגישה: "ההצגה מדברת על קבלת האחר והשונה ונכונות לעשות חסד גם עם השונה, הרב קוסטינר בחר להיתפס לדיון על משפחות כי זה מאוד מטריד את רוחו". 

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

"ההצגה מספרת את הסיפור של אבי, ז'ק קנו שהוצל בידי הכומר יאן ברוליאן מבלגיה וחסידי אומות העולם פרנסואה ומריה קנופס שגידלו אותו בזמן המלחמה. זו הצגה ביוגרפית. היא מדברת על חסד", סיפרה קנו. "האזכור של השואה הוא מינורי שם. ההצגה מספרת איך בתקופה חשוכה מאוד, עם הרבה גזענות, מעזים לעשות מעשה ולהציל ילד. הכומר לא התחתן בסוף הסיפור עם האבא. הוא לא התחתן גם עם אישה".

קנו נשאלה אם העובדה שבדפים שחילק תיאטרון הקרון, שבו מוצגת ההצגה, מועלה נושא משפחות חדשות כנושא אפשרי לדיון עם תלמידים לאחר ההצגה נעשתה על דעתה והשיבה בחיוב. "בקהל דתי אין משפחות אחרות? אין הומואים ולסביות? אין רצון שאנשים יוכלו להיות בחופש ולחיות איך שהם רוצים? אין משפחות חד הוריות? אין גרושים? ההצגה מעלה הרבה מאוד שאלות מוסריות, אולי גם דתיות. ההצגה מאוד מרגשת. אף פעם לא ראיתי כאלה תגובות של קהל ואני הרבה שנים על הבמה. היא מעלה המון שאלות ויש לנו תמיד דיונים עם הילדים. עניין השונות והאחר עולה מאוד חזק בהצגה, גם מבחינה דתית – נוצרים הצילו ילד יהודי – וגם מבחינה משפחתית זה יכול להעלות שאלות. כל ילד שמרגיש איזו שונות, שהוא חי במשפחה שונה ורוצה לשאול על זה שאלה, היא מאפשרת לילד להרגיש פחות אחר ויותר מקובל בשונות שלו וזה מבורך", אמר קנו.

"ההצגה מדברת על קבלת האחר והשונה ונכונות לעשות חסד גם עם השונה והאחר. חלק מהחירות והשונות שכל ילד מתמודד איתם בעולם זה גם עניינים משפחתיים. לא כולם חיים במשפחה של שני הורים ושני אחים וכלב. זה משהו מאוד שולי בדף שהרכזות קיבלו. זו עוד הצעה שהילדים יכולים להעלות עליה שאלות לדיון. דיון על משפחות הוא מאוד לגיטימי בכל מגזר, דת, מין וצבע", אמר קנו.

היא הסבירה כי מדובר באומנות. "מביאים כל מיני תכנים לבתי הספר. רכזות תרבות רואות את התוכן. לדבר על אמונה זה לא דבר פסול. ילדים זה יצורים יותר חושבים ממבוגרים בשלב זה של חייהם. חלק מהדברים שאני מתעסקת בהם כיוצרת זה גם דברים של אמונה. אני לא דתייה אלא אדם מאמין ואני מאמינה ש'אלוהים של הילדים' זו תשובה מאוד טובה. כל הדברים כמעט הצגה הם ציטוטים מדוייקים של אבא שלי".