אסד ונתניהו
צילום: פלאש 90, אי-פי

בכיר בממשל אובמה: ישראל וסוריה היו קרובות להסכם שלום ב-2011

לפי השליח המיוחד לשעבר של ארה"ב לסוריה, פרדריק קיי הוף, הושגה התקדמות משמעותית בהגדרת קו הגבול בין המדינות. הסוגיה היחידה שנותרה במחלוקת הייתה מיקום הקו בחלק העליון של נהר הירדן • נתניהו, שכיהן כרה"מ, דרש התרחקות מלאה של השלטון בדמשק מאיראן, חיזבאללה וחמאס
רם ברנדס
27 במאי 2022
01:46

בתחילת 2011 ישראל וסוריה היו קרובות להסכמה בשאלת הגבול בין המדינות במסגרת משא ומתן בתיווך אמריקני על הסכם שלום, כך לדברי השליח המיוחד לשעבר של ארצות הברית לסוריה, פרדריק קיי הוף. לפי קטע מספר הזכרונות של הוף, אותו פרסם הלילה (שישי), בתחילת שנת 2011 נעשתה התקדמות משמעותית במשא ומתן על הגדרת "קווי ה-4 ביוני 1967", הקו אליו סוריה התעקשה שישראל תסוג. לדבריו, הסוגיה היחידה שנותרה במחלוקת הייתה מיקום קו הגבול בחלק העליון של נהר הירדן הזורם לכנרת. 

הוף מספר בספרו, בו הוא מגולל את חלקו במאמצי השלום בין ישראל לסוריה במהלך כהונתו הראשונה של נשיא ארצות הברית לשעבר ברק אובמה, כי ב-2010 צבר הליך השלום תאוצה. לדבריו, שני הצדדים הסכימו שארצות הברית תגיש טיוטה להסכם, ותעביר את המסמך בין ירושלים ודמשק להערות והתאמות.

לפי הוף, בנימין נתניהו, שכיהן אז כראש הממשלה, ביקש לוודא שהנשיא הסורי בשאר אסד מחוייב לשינוי משמעותי במערכת הבריתות של סוריה לפני התקדמות בשיחות. מחיר השלום מבחינתה של ישראל, שהוא גם המחיר שדרשו האמריקנים להסרת העיצומים על סוריה, היה התרחקות אסטרטגית מלאה של השלטון בדמשק מאיראן, חיזבאללה וחמאס.