-
צילום: אביר סולטן, פלאש 90

בשל העתירות לבג"ץ: נפתחו תפקידי לוחמה לנשים ביחידת החילוץ 669

הרמטכ"ל כוכבי קיבל את ההחלטה בהמלצת מפקד חיל האוויר • ההחלטה התקבלה על רקע עתירת נשים לבג"ץ, בדרישה להתמיין ליחידות מיוחדות • בשבוע הבא יציג צה"ל תפקידי לחימה נוספים לנשים
איתי בלומנטל ורועי שרון
27 במאי 2022
08:49

חיל האוויר יפתח תפקידי לוחמה לנשים ביחידת החילוץ 669, כך נמסר היום (שישי) מצה"ל. הרמטכ"ל, רב אלוף אביב כוכבי, קיבל את ההחלטה בהמלצת מפקד חיל האוויר. ההחלטה התקבלה על רקע עתירת נשים לבג"ץ, בדרישה להתמיין ליחידות מיוחדות. לפיכך נערכה עבודת מטה, ובשבוע הבא יציג צה"ל לבג"ץ תפקידי לחימה נוספים לנשים.

בעבודת המטה בצה"ל רוצים לשלב נשים בלחימה ומצד שני לקבוע קריטריונים שבהם ללוחמות לא ייגרם נזק גופני, ושיעמדו בדרישות מבצעיות כמו הלוחמים. כיום, בחיל האוויר פתוחים לנשים תפקידים מבצעיים רבים ביניהם תפקידי צוות האוויר, לוחמות הגנה אווירית, בקריות טיסה, מכונאיות מוטסות, רופאות ופרמדיקיות מוטסות. ככלל 95% מהתפקידים פתוחים כיום הן לגברים והן לנשים. 

עד לאן יגיע שילוב הנשים ביחידות צה"ל הקרביות? | צפו בסדרת הכתבות "לוחמות"

ראש להק אוויר תת-אלוף איתמר רייכל אמר על ההחלטה, כי המהלך נובע מאמירה עקרונית של חיל האוויר: "אנחנו שמחים מאוד וזקוקים לפתיחת כלל המקצועית לנשים. הסייגים ששמנו - ביצוע משימה מבצעית ברמה הכי גבוהה שאפשר ולא לשים נשים במקומות שיפגעו בבריאותן אנחנו רוצים למצות את ההון האנושי של החברה הישראלית, 50% ממנו זה נשים".

בינואר פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בצה"ל ייפתחו בגיוס מארס מחלקה ללוחמות בלבד. המהלך נעשה בעקבות בקשה של מנהלות מדרשות, שסיפרו שנשים דתיות מבקשות להתגייס ליחידות קרביות, אך נתקלות בקשיים על רקע דתי. בצה"ל התלבטו בנושא והחליטו לפתוח את המחלקה באחד הגדודים המעורבים כבר במחזור הגיוס הקרוב.

לפני כשנה הוצבו לראשונה לוחמות שריון בקו ראשון בגבול מצרים. זאת ברקע העובדה שבצה"ל עוד לא הוחלט אם הפיילוט לשילוב נשים בשריון הצליח. בחודש מארס בשנה שעברה סיימו שמונה מפקדות במערך הגנת הגבולות את הכשרת השריון (צמ״פ), לקראת פיקוד באימון מתקדם על 19 הנשים שהתגייסו בחודש נובמבר לחיל השריון. המפקדות והלוחמות לפעילות יעלו לפעילות מבצעית בגבול מצרים.

לפני יותר משנתיים ארבע צעירות דרשו מהרמטכ"ל אביב כוכבי לאפשר להן להתגייס לסיירות מובחרות: שייטת 13, מגלן, 669 ולגדודי הסיור בחטיבות חיל הרגלים. הצעירות כתבו מכתב לכוכבי והלינו כי המדיניות שלא לאפשר לנשים לשרת בתפקיד לוחמות חוד היא פגיעה יסודית בזכות לשיוויון. 

עורכי הדין ינור ברטנטל ועמיחי ויינברגר, מסרו בתגובה בשם העותרות בבג״ץ הסיירות: ״זה יום היסטורי. אחרי מאבק ממושך של שלוש שנים בו נאבקו נשים לוחמות כדי שיאפשרו להן לשרת ביחידות המיוחדות בצה"ל ושישפטו אותן לפי יכולותיהן ולא על פי מינן - צה"ל עושה צעד משמעותי בדרך לשוויון. שוחחנו עם העותרות שמשרתות היום בתפקידי לוחמה בצבא והן מאושרות מההחלטה וחלקן מתכוונות להתמיין כעת ליחידה 669. לצד זאת, בכוונתן להמשיך בעתירה עד שיפתחו כל היחידות המיוחדות בצה״ל לנשים״.