-

הנגבי וכ"ץ נגד בשארה וזחאלקה: בחזרה להפגנות הסוערות באוניברסיטה בי-ם ב-1979

הפגנות דגלים? זה ממש קטן. הימים שגבעת רם, האוניברסיטה העברית בירושלים, הייתה זירת קרב. צחי הנגבי,ישראל כץ ואביגדור ליברמן ראש בראש נגד עזמי בשארה וג'מאל זחאלקה, עם אבנים וברזלים וללא רחמים
אורי לוי
27 במאי 2022
22:42

בשבועיים האחרונים סערו הקמפוסים באוניברסיטת תל אביב ובאוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע בעקבות הפגנות פוליטיות שכללו הנפת דגלי פלסטין. אבל כמו כל דבר שקשור בסכסוך הישראלי-פלסטיני, הכול בכלל התחיל בירושלים. אורי לוי, שהיה בעצמו סטודנט באוניברסיטה העברית, חזר 40 שנה אחורה אל ההפגנות הסוערות ב-1979, ונפגש עם ותיקי העימותים אז, ועם סטודנטים כיום. 

"זה היה אחד הקמפוסים השוקקים והפוליטים בעולם", מספר פרופ' דוד אוחנה, כיום מרצה באוניברסיטת בן גוריון. "אנשים היו מתוסכלים כי פספסו את שנות ה-60 בברקלי בקליפורניה". פרופ' לב גרינברג, גם הוא מרצה כיום בבאר שבע, ואז מפגין מהצד השמאלי סיפר: "באה חבורה קיצונית שהייתה תוקפנית, של צחי הנגבי, ישראל כ"ץ ואביגדור ליברמן. הם הסתובבו את בקמפוס כדי להפחיד את הסטודנטים". 

ח"כ אחמד טיבי, נאם השבוע בכנסת בעקבות ההפגנות הסוערות, והזכיר את אותם ימים:  "הייתי בהפגנה בגבעת רם שישראל כ"ץ וצחי הנגבי הביאו שרשאות והכו סטודנטים ערביים". אנואר דאוד, איש חינוך שהיה בצד השמאלי של ההפגנות סיפר: "היה לי כפייה על הצוואר, ואז ישראל כ"ץ מצביע עליי. אמרתי לו מה אסור להיות עם כפייה? הוא אמר לא זה לא אסור, זה במקום הנכון, ונתן את הסימן של 'לתלות'".