מתוך הריאיון

מבעד לצללים: אחיו של סינוואר התראיין לרגל שנה לשומר החומות

מוחמד א-סינוואר הוא מפקד בכיר בזרוע הצבאית של חמאס בעזה. בריאיון לאל ג'זירה סיפר על מעורבותו בחטיפת גלעד שליט, על הניסיונות החיסול ששרד ועל המשוואה שנוצרה ב"שומר החומות": לירות טיל על תל אביב - קל יותר מלשתות מים"
גל אהרונוביץ'
28 במאי 2022
00:09

ריאיון ראשון עם מוחמד א-סינוואר, אחיו של מנהיג חמאס בעזה ומפקד בכיר בזרוע הצבאית של חמאס, שודר הערב (שישי) בערוץ אל ג'זירה. בריאיון נשאל א-סינוואר האח על האיומים של ארגוני הטרור לאור ההסלמה בירושלים וענה: "כאשר אנחנו מזהירים את ישראל, כל אות וכל מילה, יש לה גושפנקא בשטח. אנו יודעים כיצד להכאיב לישראל ולהפעיל עליו לחץ".

בתוכנית נאמר כי היה לו חלק בחטיפת גלעד שליט ובשמירה עליו וכי ישראל כבר ניסתה בעבר לסכלו. בתכנית הוצגו ההכנות של הזרוע הצבאית של חמאס לקראת שיגור המטח הראשון לירושלים ב-15 במאי, המטח שפתח את מבצע "שומר החומות".

אחד מהמפקדים ביחידת הארטילריה של הזרוע הצבאית סיפר כי מוחמד דף, מפקד הזרוע הצבאית של חמאס, התקשר אליהם כמה פעמים כדי לוודא שהם ערוכים לבצע את הירי ובשעה 18:00 התקשר והודיע להם שישראל לא נסוגה והורה להם לשגר את המטח.

בתכנית הוצג מסמך מישיבה שקיימה הזרוע הצבאית בראשות מפקד הזרוע, מוחמד דף, בחודש ינואר 2021, ארבעה חודשים לפני מבצע "שומר החומות". לפי המסמך שהוצג, בפגישה הוחלט גם להכניס את ירושלים למשוואה ולמעגל האש. עוד הוחלט להגביר את ניסיונות החטיפה. מוחמד א-סינוואר אמר כי בתחילת מבצע "שומר החומות" הם ניסו לחטוף חיילים כדי לגרור את ישראל לעסקת חילופי שבויים. בתכנית גם הוצג תיעוד של צלפים של חמאס יורים לעבר מגדל תצפית של צה"ל. 

א-סינוואר האח אמר עוד בריאיון באל-ג'זירה כי הם הצליחו לקבע ב"שומר החומות" את המשוואה של הפגזת תל אביב: "בעבורנו לירות טילים לתל אביב זה יותר קל מאשר לשתות מים". בנוסף בתכנית הוצג תיעוד של אחד המהנדסים הבכירים של הזרוע הצבאית, ג'מאל א-זיבדה, שנהרג יחד עם בנו בהפצצה ישראלית במהלך המבצע. תיעוד שבו הם נראים ליד רקטות.

קצין במנגנון המודיעין של חמאס טען בריאיון כי הם הצליחו לגרום לישראל לחשוב שהתוכנית שלה להשמיד את "המטרו" ולהסב לזרוע הצבאית של חמאס אבידות כבידות באמצעות ההטעייה של הפלישה הקרקעית, הצליחה, על אף שהיא נכשלה בפועל.

לטענתו, היה להם מידע מוקדם על התוכנית. א-סינוואר טען בריאיון כי אף פעיל בחמאס לא נפגע בתקיפה המדוברת על אף שהמטוסים השליכו טונות של חומרי נפץ. בתוכנית גם נטען כי במהלך "שומר החומות" פעל חמ"ל ביטחוני משותף של קצינים בזרוע הצבאית של חמאס, קצינים מארגון חיזבאללה הלבנונים וקצינים ממשמרות המהפכה של איראן.

אחיו של מנהיג חמאס ברצועה אמר בסוף הריאיון כי המערכה שהם ניהלו בזמן "שומר החומות" צריכה להיות הקדימון למערכה שבה כל העמים הערבים יתאחדו כדי לטהר את ירושלים ואת פלסטין: "אנו אומרים לכל בני החורין של האומה הערבית ושל העולם. מסגד אל-אקצא מחכה לכם. חכו לסימן".

בתכנית גם הוצגו תיעודים של פעילי הזרוע הצבאית של אל-קסאם משגרים כביכול מל"טים התקפיים לעבר ישראל וצילומים של כלי רכב של צה"ל ממעוף המל"טים באזור הגבול.