הפגנת הנכבה בבן גוריון

הנפת דגלי פלסטין תיאסר במוסדות שנתמכים ע"י המדינה?

השרים אישרו הצעת חוק של האופוזיציה בנושא, שתעלה לקריאה טרומית בכנסת - בתמיכת הקואליציה. ח"כ מוסי רז: "יכולים לשכוח מתמיכה שלנו בחוק" • נשיא אונ' בן גוריון על הפגנת הנכבה: "הבקשות שהגיעו אלינו לא עסקו בהנפת דגלי פלסטין. כשאלה הונפו, הבנו שהדבר על פי חוק, ולא ניתן לפעול להסרתם"
זאב קם ולירן כוג'הינוף
29 במאי 2022
13:00

אחרי הפגנת הנכבה באוניברסיטת בן גוריון: ועדת שרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק של האופוזיציה שאוסרת להניף את דגלי הרשות הפלסטינית במוסדות שנתמכים על ידי המדינה. ההצעה תעלה השבוע להצבעה בקריאה טרומית, כשבקואליציה תומכים בה. חבר הכנסת מוסי רז ממרצ הגיב לאישור הצעת החוק: "שבקואליציה ישכחו שנתמוך בזה. זה לא יקרה".

בוועדת החינוך התקיים דיון על האירועים האחרונים באוניברסיטאות תחת הכותרת "חופש ביטוי, הסתה ואלימות בקמפוסים". נשיא אוניברסיטת בן גוריון, פרופסור דניאל חיימוביץ, אמר בדיון: "אני שומע את הכאב של הסטודנטים וזה עצוב לי. בשנה האחרונה הייתה תלונה אחת על אלימות באוניברסיטה, וזה קרה רק ביום חמישי האחרון. האווירה ברחוב ובכנסת משפיעה על כולנו. אני מבין שדגל פלסטין מאיים על יהודים, אני כואב את זה, אבל זה לא אומר שיש אלימות בקמפוס".

"הונחו בקשות מימין ומשמאל לקיים אצלנו הפגנות", המשיך נשיא האוניברסיטה. "יצרנו דיאלוג והסכמות עם שני התאים. הבקשות שהגיעו אלינו לא עסקו בהנפת דגלי פלסטין. כשאלה הונפו, הבנו שהדבר הינו על פי חוק, ולא ניתן לפעול להסרתם. גם לא זה הפריע. אם תרצו לשנות את החוק בעניין הזה נהיה מוכנים לעזור".

יו"ר התאחדות הסטודנטים, אלחנן פלהיימר, אמר בדיון: "המוסדות צריכים להטיל סנקציות על סטודנטים שנוהגים באלימות, וגם על מרצים שמעודדים ותומכים באלימות ובמחבלים. לא הגיוני שיהיו פה סטודנטים שיחששו להניף דגלי ישראל או שיאסרו עליהם להניף דגלי ישראל. השטח שלנו מרגיש שיש הפקרות מוחלטת. אנחנו מצפים מהוועדה לפעול להטלת סנקציות על מוסדות שנוהגים כך".

שר התקשורת יועז הנדל התייחס הבוקר להפגנת הנכבה בבן גוריון ואמר בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב: " אוניברסיטאות שמקבלות מימון ישראלי צריכות להקפיד על ממלכתיות, וממלכתיות זה דגל של המדינה ולא דגלים אחרים". על הודעת שר האוצר ליברמן, שהודיע שישקול קיצוץ בתקציב האוניברסיטה, הוא הוסיף כי "בסוף תקציבים זה הכלי היחידי שיש, אני חושב שהממשלה העבירה מסר. כל מה שקורה בתחום האוניברסיטה הוא תחת אחריותה".

האזינו לריאיון עם השר יועז הנדל בכאן רשת ב