אסדת תמר
צילום: משה שי, פלאש 90

שרת האנרגיה הורתה לצאת להליך חיפושי גז בים

מנכ"ל המשרד: מסכימים שצירך לפתח אנרגיות מתחדשות, אבל אי אפשר להתעלם מהצורך העולמי בגז טבעי בטווח המיידי. גרינפיס: "החלטה שערורייתית, ישראל לא תוכל לעמוד ביעדי האקלים שלה"
מיכל וסרמן
30 במאי 2022
13:02

משרד האנרגיה החליט לפתוח בעוד הליך, רביעי במספר, לחיפוש גז טבעי במים הכלכליים של המדינה, חיפוש שהוקפא עד כה. "ישראל נרתמת לסיוע לאירופה בגיוון מקורות האנרגיה שלה", אמרה היום (שני) השרה אלהרר במסיבת עיתונאים. "משבר האנרגיה העולמי מהווה הזדמנות למדינת ישראל לייצוא גז טבעי, זאת לצד הדאגה הכנה והאמיתית למתחולל באירופה. המשרד פועל להבטיח את הביטחון האנרגטי של ישראל, את גיוון מקורות האנרגיה שלנו וההשקעה באנרגיות מתחדשות ואת עתודות הגז עבור המשק הישראלי לעשורים הקרובים".


"להבטיח את הביטחון האנרגטי של ישראל". השרה במסיבת העיתונאים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

ההליך התחרותי הרביעי לחיפושי גז טבעי במים הכלכליים של מדינת ישראל. מנכ"ל המשרד ליאור שילת אמר כי בישראל ובאירופה "תמימי דעים שהמהלך האסטרטגי החשוב ביותר כדי להתגבר על המשבר הוא בהאצה של פיתוח האנרגיות המתחדשות". אולם לדבריו, "לא ניתן להתעלם מהצורך העולמי בגז טבעי גם בטווח המיידי וגם בטווח הבינוני. האירופאים היו מאוד ברורים באמירה כי אם לא יאתרו די מקורות חלופיים לגז הטבעי שהם נזקקים לו, חלק מהמדינות החברות באיחוד ייאלצו לחזור ולהשתמש בפחם לייצור חשמל".

בארגון גרינפיס אמרו כי מדובר ב"החלטה שערורייתית". לדברי ד"ר יונתן אייקנבאום, מנהל גרינפיס ישראל, "שרת האנרגיה נכנעה ללחציהם של תאגידי הדלקים המזהמים. להצדקת המהלך היא מטעה את הציבור. פיתוח שדות גז יימשך שנים רבות, ואין לו שום משמעות בכל הנוגע לגמילת אירופה מהגז הרוסי בתקופה הקרובה. המדע הוא חד משמעי - הגז הוא דלק פוסילי מזהם, מסוכן לסביבה הימית ועתיר במתאן, גז חממה עוצמתי במיוחד. עלינו לאפס את פליטות הפחמן עד לשנת 2050, והמשמעות של החלטתת אלהרר היא שישראל לא תוכל לעמוד ביעדי האקלים שלה".