-
צילום: קובי גדעון, פלאש 90

הערכה: איראן מתכננת לפגוע גם בתיירים ישראלים בטורקיה

אזהרת המסע שפרסם המל"ל - על רקע איום ממשי כלפי ישראלים, טורקיה עודכנה על המהלך מראש. איראן מכינה סל רחב של אפשרויות לפגיעה ביעדים ישראליים, כולל שימוש במל"טים • 22 אלף צפויים לטוס ליעד הנופש בחג השבועות - מי שירצה לבטל יכול לשכוח מהחזר כספי
מואב ורדי ועמיחי שטיין
30 במאי 2022
20:37

למרות הרצון לחמם את היחסים עם טורקיה, המל"ל אמר היום לתיירים הישראלים באופן ברור - אל תיסעו לשם. ברקע אזהרת המסע, קיימת התרעה קונקרטית ואיום ממשי לפיגועי נקם איראניים בישראלים, אחרי חיסול בכיר במשמרות המהפכה המיוחס למוסד.

חשוב לציין, כוונה איראנית לפגוע ביעדים ישראליים בחו"ל קיימת כבר שנתיים. מה ששונה הפעם הוא איום ממשי קונקרטי כלפי ישראלים שנמצאים בטורקיה. ההערכה היא שאיראן מתכננת לפגוע גם בתיירים ישראלים - ולא רק ביעדים רשמיים.

איראן מכינה סל רחב של אפשרויות לתגובה. כפי שפורסם בחדשות הערב (שני) בכאן 11, דובר על פגיעה באמצעות מל"טים בנכסים ישראליים וגם על ניסיון לפגוע בדיפלומטים ישראלים - וטורקיה נכנסת לתוך הסל הזה. יש משמעות ציבורית למהלך שיוציא את הישראלים מטורקיה, ואולי אף רצון לסכל את היכולת של ישראל לחשוף את הידע שלה על הכוונות האמיתיות של טהראן.

עוד פורסם בחדשות הערב כי טורקיה עודכנה מראש באזהרת המסע שישראל פרסמה הבוקר. פרטי אזהרת המסע הועברו לטורקיה, והוסברו. בישראל רואים בטורקים שותפים בטחוניים, ומדיניים לאיומים האיזוריים, ושומרים איתם על קשר רציף - גם בנושא הזה.

לנסוע או או לנסוע? 22 אלף ישראלים מתלבטים

בחג שבועות היו אמורים לטוס לטורקיה 22 אלף ישראלים. מאחר שרק חברות תעופה טורקיות טסות לשם, הן לא מתכוונות לבטל את הטיסות ואלפי ישראלים צפויים להפסיד את כל כספם אותו השקיעו על טיסות, חבילות ומלונות.

לצד זאת, הטורקים מתכוונים לאפשר לחברות התעופה הישראליות לטוס ליעדי הנופש ולהתפשר על סידורי הביטחון - דבר שלא קרה כ-15 שנה. רק בחודש שעבר הפכה חברת התעופה הטורקית "טורקיש אירליינס" לחברה הדומיננטית בנתב"ג אחרי אל-על.

"לא רואה שאנטליה מסוכנת יותר מירושלים": האזינו לריאיון עם סמנכ"ל השיווק בחברת "קווי חופשה"