אובך בכנרת
צילום: מאור קינסבורסקי, פלאש 90

המשרד להגנת הסביבה: כל גל חום בישראל מביא לתמותה עודפת של כ-45 איש

לפי מחקר שערך המשרד להגנת הסביבה הפגיעה גדולה במיוחד בקרב בני 70 ומעלה • במסגרת המחקר נבחנו נתוני התמותה במקביל לגלי חום במהלך השנים 2020-2012 • השרה להגנת הסביבה זנדברג: "המחקר מצביע על הצורך הדחוף בפעולות ההיערכות למשבר האקלים"
מיכל וסרמן
31 במאי 2022
12:58

כל גל חום בישראל מביא בממוצע לתמותה עודפת של כ-45 בני אדם, כך לפי מחקר שפרסם היום (שלישי) המשרד להגנת הסביבה. במסגרת המחקר, שבחן את נתוני התמותה במקביל לגלי חום במהלך השנים 2020-2012, הפגיעה גדולה במיוחד בקרב בני 70 ומעלה. את המחקר הראשוני ערכו דוקטור דן ימין ודוקטור ארז שמואלי מאוניברסיטת תל אביב בהזמנת פרופסור נגה קרונפלד-שור, המדענית הראשית של המשרד להגנת הסביבה ובמימון המשרד.

הניתוח התבצע בשתי דרכים שונות: האחת על ידי בדיקת חריגה בתמותה עודפת על פי מודל קיים שאפיין את דפוס התמותה היומית בישראל ובבסיסו נתונים יומיים של טמפרטורה, לחות, ותחלואה נשימתית. בשיטה השנייה בוצע הניתוח על ידי השוואת השבועות בהן היה גל חום לשבועות הסמוכים. בשתי השיטות נמצא כי בישראל קיימת עליה חדה ומובהקת בתמותה בשבועות שבהם היו גלי חום.

בסיכום שמונת מקרי גלי החום שנבחנו במחקר, נמצאה תמותה עודפת של 363 אנשים. כך לדוגמה, לאחר גל החום שהחל ביום 26 באפריל 2013, נפטרו 871 אנשים, בעוד שתחזיות המודל צפו לתמותה שבועית של 811 איש - תמותה עודפת של 60 בני אדם. עיקר החריגה בתמותה נצפתה במבוגרים מעל גיל 70, שהיוו 88.5% מסך הנפטרים בעקבות גל חום. בשגרה, אוכלוסיה זו מהווה 73-70% מסך הנפטרים.

ועידת גלזגו" הזדמנות אחרונה | עוד יום

מחקרים במדינות שונות בעולם מצאו כי לא רק שיעור התמותה נמצא בעלייה כתוצאה מגלי חום, אלא גם מספר האשפוזים, משכם והיקף ההוצאות הבריאותיות. סיבות האשפוז כוללות, בין היתר, מחלות קרדיו-וסקולריות, תסמונת מצוקה נשימתית חריפה ומחלות כליה, וכן מחלות פסיכיאטריות. כמו כן, מצביעים המחקרים בעולם כי ההשפעה של גלי החום על אשפוזים ותמותה גבוהה במיוחד בקרב מבוגרים, נשים, ואוכלוסיות במעמד סוציו-אקונומי נמוך.

שכיחות, עוצמת ומשך של גלי חום בכל העולם, כולל בישראל נמצאים במגמת עלייה, וקצב העלייה גבוה מהצפוי עד כה. לעומת הצפות או שריפות, שבהן ההשפעה הפיזית הישירה על המשק ועל בריאות האדם ברורה, ההשפעה של גלי החום מורכבת יותר, ופוגעת בעיקר באוכלוסיות מוחלשות.

המשרד להגנת הסביבה מסר כי רוב ההשלכות הרפואיות של גלי החום ניתנות למניעה בעזרת היערכות מוקדמת ומערכות התראה, היעילות גם מבחינה כלכלית. עוד אמרו כי המשרד ומשרדי ממשלה נוספים פועלים במסגרת תוכנית ההיערכות למשבר אקלים, כד להיערך לגלי החום ולעליה הצפויה בעוצמתם, שכיחותם ומשכם.

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, מסרה: "משבר האקלים הוא איום ממשי לבריאות ולחיים. המחקר מראה את ההשפעה של גלי החום ומשבר האקלים על תמותה עודפת, במיוחד באוכלוסיות החלשות. המחקר מצביע על הצורך הדחוף בפעולות ההיערכות למשבר האקלים שאותן מוביל המשרד להגנת הסביבה יחד עם הממשלה וכן שעל כלל גופי הממשלה והרשויות המקומיות להיערך לגלי החום, על מנת להפחית תמותה מוקדמת, סבל והוצאות רפואיות".