t
-

משנות מציאות: גאולה אבן-סער עם הנשים שפועלות מתוך הכאב האישי

בנות הזוג שאיבדו את אהוביהן בגל הטרור, האם שסעדה את בנה החולה במשך 22 שנה עד שמת, הצעירה האוטיסטית שתעשה היסטוריה על המסך, ומאבקה הפרטי של מנהלת הלובי למלחמה באלימות מינית | מיטב הכתבות מתוך "השבוע", בהן מנהלת גאולה אבן-סער שיחה מלב אל לב עם הנשים שנאלצו לגלות גדלות רוח
גאולה אבן-סער
05 ביוני 2022
14:32

הנערה שנאנסה על ידי המורה לריקוד - ויצאה למאבק נגדו

"לקחה לי תקופה מאוד ארוכה לחשוף את זה כי איך אפשר להסביר את זה שאני קמה בבוקר, מסרקת את השיער - והולכת להיאנס?", מסבירה יובל רז, שנאנסה בגיל 13 על ידי המורה שלה למחול בכל פעם שביקרה בדירתו. יובל לא סיפרה לאיש. זה לקח שנים, אבל בקיץ שעבר היא החליטה להתלונן נגד המורה, קיריל צ'ייקין שחף, אז בן 25. חודש שעבר גזר עליו בית המשפט שמונה שנות מאסר, ויובל, בצעד חריג, החליטה לדבר על הכול.

בנות הזוג של תומר ואמיר שנרצחו בפיגועים מספרות על החיים איתם - ובלעדיהם

רצף הפיגועים הרצחני של החודשים האחרונים הותיר ארבע נשים צעירות ללא בני זוגן, עמם חלמו להקים משפחה ובית. שני ישר, בת זוגו של אמיר חורי שנפל בפיגוע בבני ברק, ואריאל וינבלט, בת זוגו של תומר מורד שנרצח בפיגוע ברחוב דיזנגוף, הן שתיים מהן.

"הייתי מאוד חרדה לגבי המצב מהפיגוע הראשון", מספרת ויינבלט. היא מוסיפה כי תומר אמר לה שהוא לא מאמין בלעצור את החיים בגלל המתיחות הביטחונית, "זה כאילו לתת להם לנצח", היא משחזרת את דבריו. שני מספרת גם היא כי אמיר לא פחד מהמצב: "הוא היה נורא להוט ואמר 'אני רוצה להיות שם, אני רוצה להיות בדבר כזה'. אמרתי לו 'אל תהיה גיבור, גיבורים יש רק בשמיים'. אז הוא אמר לי 'אבל זה התפקיד שלנו".

22 שנים בגוף סיעודי: לאה התפללה שבנה ימות - ומתגעגעת למגע שלו

בנה של לאה גולדברגר, יונתן, נולד עם נגיף ה-CMV שפגע בו מגיל 0 והפך אותו לתלוי לחלוטין בסיוע מהוריו, ממטפלים והסביבה. במשך 22 שנה ראתה לאה את יונתן מחייך ובוכה, מגיב למגעה - אך גם נתלה פעמים רבות בין חיים למוות.

חודש לפני מותו, פרסמה פוסט בו שיתפה את הציבור במחשבותיה - שהיא מקווה שימות, שיוקל לו מן הסבל בו הוא שרוי. בריאיון לגאולה אבן סער היא סיפרה על הימים לצד יונתן, מהידיעה שייוולד לה בן בעל מוגבלות קשה ועד לנשימה האחרונה שלו. 

"מרגע שהוא היה מולי, זהו, הוא הבן שלי. ואני מתעסקת, כמו בכל אימהות רגילה, בלתת לו את כל האהבה ואת כל הכלים שהוא צריך בשביל לפרוח בעולם הזה", סיפרה. "בגלל שיתוק המוחין הוא הגיב מאוד למגע. הוא היה יכול להתפקע מצחוק אם היינו פשוט מזיזים לו ידיים ורגליים".

הצעירה האוטיסטית שתעשה היסטוריה על המסך

השחקנית בת ה-18 גפן קמינר בדרך לקבוע תקדים בישראל - היא תהיה הצעירה האוטיסטית הראשונה שתשחק דמות על הרצף בסדרת טלוויזיה. זה יקרה בסדרה החדשה של כאן 11 "איסט סייד", לצדו של השחקן יהודה לוי.

"יום אחד מישהו כתב בקבוצה לאימהות של ילדים על הרצף - אני מחפש שחקנית בגיל 18 לשחק דמות אוטיסטית", סיפרה גפן בריאיון לגאולה אבן-סער כיצד התחילה לפלס את דרכה לעבר המסך הקטן. "כל פעם עברתי עוד אודישן. אמא התקשרה אליי ואמרה לי התקבלת".

המאבק הפרטי של מנהלת הלובי למלחמה באלימות מינית

"זו חוויה קשה להיות נפגעת, ובכלל נפגעת של עבירת מין במשפחה ועוד מאבא. החברה משדרת לך שאת סוג ב'. את נאלצת להסתובב בעולם עם הטייטל הזה וצריכה אקטיבית לנסות להפסיק להתבייש בו". את הדברים הקשים והמורכבים האלה אומרת יעל שרר. בילדותה סבלה שרר התעללות מינית מתמשכת מצד אביה. היום, היא עומדת בראש הלובי למלחמה באלימות מינית.

"אני לא זוכרת מתי זה התחיל", אומר שרר בריאיון לתוכנית "השבוע עם גאולה" בכאן 11. "הייתי קטנה מאוד, לא התייחסתי לזה כאל משהו חריג, בגלל שזה היה כמו שהורים מחבקים את הילדים שלהם ומנשקים אותם - אז היה גם את זה. היה ברור שזה משהו שאני עושה עם אבא, וזה הסוד שלנו".

אלא כשהייתה בת 13 וחצי, הבינה שמשהו לא בסדר. "אמא שלי נסעה לחו"ל, וכמו ילדה בת 13 וחצי עשיתי דברים שאסור לעשות וחיטטתי במגירות שלה. היא הסליקה ספר על גירושין. וכשקראתי את זה הלכתי לספר לאבא שלי להגיד לו שמסתבר שזה אסור. אמרתי לו שזה נגד החוק, אז הוא אמר 'בבית שלי אני החוק'".

האמא מודאגת בישראל, הילד במנוסה מאוקראינה

ילנה אודינוקה, יהודייה אוקראינית, הגיעה בסתיו לישראל כדי לעבור השתלמות ברפואת שיניים, והשאירה את בנה הקטן וובה אצל סבתו החורגת, אמו של בעלה השני אלכסיי, שהצטרף אליה לשהות בארץ. היא לא האמינה לרגע שתפרוץ מלחמה, ולא שיערה שחיי בנה יהיו בסכנה - בזמן שהיא תישן לבטח ברעננה. עכשיו היא פה, והילד נע ונד בכל אירופה - לא יודע מתי יוכל שוב לחבק את אמא.