תחנת דלק
צילום: קובי גדעון, פלאש 90

הדלק, החשמל והדירות: ההתייקרות בישראל לא עוצרת

שוב: הדלק יתייקר הלילה בחצות, מחירי החשמל יתייקרו בפעימה נוספת. ליברמן הבהיר שעוד הפחתה של מס הבלו - לא על הפרק, אך נערך להאריך ב-3 חודשים את ההפחתה הקיימת • מה הביא את שר האוצר לקוות שהעלייה במחירי הדירות תיעצר עד סוף השנה, ומה עם התוכנית שהבטיח?
ליאל קייזר ודנה ירקצי
31 במאי 2022
20:58

הלילה בחצות, בין שלישי לרביעי, הדלק יתייקר שוב - והמחיר לליטר מתקרב לכמעט 8 שקלים. במשרד האוצר כבר בוחנים איך לרכך בכל זאת את הגזירה, כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. ההתייקרות הזאת צפוייה להשפיע גם על מחירי החשמל שיתייקרו בכ-6% בקיץ.

שר האוצר ליברמן אף הודיע כי הפחתה נוספת של מס הבלו לא נמצאת כרגע על השולחן. הוא בוחן צעדים נוספים כמו עדכון מחירי הדלק באופן רבעוני ולא חודשי, אם כי חברות הדלק צפויות להתנגד לכך. עוד צעד שנבחן הוא להאריך את הטבת הפחת מס הבלו של חצי שקל שקיימת היום באופן זמני בשלושה חודשים נוספים בשל ההתייקרויות האחרונות. לולא ההטבה הזו, היום היינו משלמים על אוקט 95 יותר מ-8 שקלים.

  מבנה מחיר הדלק החדש

ליברמן הבטיח שמחירי הדיור ירדו עד סוף השנה - אבל בינתיים אין תוכנית

בד בבד, ליברמן הכריז היום כי מחירי הדיור צפויים לרדת עד סוף השנה. האם העובדות תומכות בהכרזה? שרי האוצר והשיכון קיבלו בשנה האחרונה ביקורת על זה שאמרו שהמחירים יעלו בצורה משמעותית ובכך תדלקו את עליית המחירים.

היום ליברמן הצהיר שמחירי הדירות יעצרו עד סוף השנה. בינתיים חלפו יותר מחודשיים מאז ששר האוצר אמר שיציג תוכנית דיור חדשה, כזו שאמורה להתמודד עם הקפיצה במחירים. בינתיים אין תוכנית וגם להתנהלות הזאת יש משמעות – כששר אומר "אני מציג תוכנית" ולא מציג אותה - הוא מפגין חוסר מעש ושולח את הציבור למשרדי המכירות. 

במשרדי האוצר הבינוי והשיכון מתנהלים דיונים על אותה תוכנית והדרג המקצועי באוצר חלוק לגביה. התוכנית כוללת הורדה של מחיר הקרקעות לקבלנים במטרה להוזיל את מחיר הקצה לרוכשי הדירות. המשמעות היא ויתור על מיליארדים בהכנסות המדינה ממיסים ובהכנסות על הקרקע.