קאבול, אפגניסטאן, אפגנית. ספטמבר 2021
צילום: אי-פי

"לא יכולות לנשום": הצו החדש של הטליבאן לדיכוי נשים

פחות משנה אחרי שהטליבאן השתלט על אפגניסטאן והבטיח לשמור על זכויות האישה - הארגון חוזר לסורו. לראשונה זה 20 שנה, מגישות הטלוויזיה במדינה מחוייבות לא רק לעטות כיסוי ראש, אלא גם לכסות את פניהן. מגישה באחד מערוצי הטלוויזיה הנצפים באפגניסטאן לכאן חדשות: "הם רוצים להעלים את הנשים מהמרחב הציבורי"
יואב זהבי ורועי קייס
31 במאי 2022
21:51

אפגניסטאן של הטליבאן: המסכה שהחלה לעטות את פניהן של מגישות הטלוויזיה האפגניות לא קשורה לקורונה. צו של הטליבאן שנכנס לתוקפו בשבוע שעבר התיר רק איבר אחד בפניהם גלוי – העיניים.

בריאיון מיוחד מקאבול, בירת אפגניסטן, מספרת לצוות כאן חדשות פארידה סיאל, מגישה בערוץ TOLO, על ההתדרדרות בזכויותיהן של העיתונאיות במדינה ושל הנשים האפגניות בכלל: "כשאנחנו לובשות מסכות אנחנו לא יכולות לנשום, הצו הזה לקח מאיתנו את הזהות שלנו". פארידה מספרת שנציגי "משרד המוסר וטוהר המידות" באו למשרדי הערוץ, ואמרו למנהלים שבהתאם לצו הזה כל העיתונאיות צריכות לכסות את פניהן כשהן מופיעות על המסך.

צפו בכתבה מתוך חדשות הערב

בשני העשורים שחלפו מאז כבשה ארצות הברית את אפגניסטאן, מגישות הטלוויזיה יכלו להופיע ללא כיסוי ראש, חלקן בחרו לכבד את המסורת האיסלאמית. וזו המילה העיקרית כאן – בחירה. מאז ההשתלטות המחודשת של טליבאן על אפגניסטאן בעקבות הנסיגה האמריקנית בקיץ, נראה שהארגון האיסלאמי הקיצוני לא עומד בהבטחות שלו. "בחברה שלנו נשים יקבלו את כל הזכויות", הם הכריזו אחרי הכיבוש.

בימים כאלה, שבהם הכלכלה העולמית וודאי זו האפגנית מצויה במשבר, החשש של העיתונאית פארידה מקבל משמעות כפולה. "חוץ מכל השינויים החיצוניים, בטליבאן מנסים להעלים אותנו מהחיים הציבוריים", היא מספרת. "יום אחד הם יגידו שלנשים אסור לצאת מהבית".

בחזרה לשלטון הטליבאן | עוד יום

תחת שלטון הטליבאן להתראיין לערוץ ישראלי אינו דבר מובן מאליו. העיתונאית האפגנית מודעת לסיכון הזה אבל בוחרת במודע ואפילו מתעקשת לקיים אותו בכל זאת: "יש מצב שזה יעלה לי בחיי", אומרת פרידה. אולי המילים האלה ממחישות יותר מכל מה חוות בחודשים האחרונים הנשים באפגניסטן. נשים שכבר התרגלו לתרבות של אפשרויות ושל בחירה. תרבות שהולכת ונעלמת, ממש כמו פניהן.