אבו מאזן
צילום: פלאש 90

דיווח: אבו מאזן ינתק את הקשר עם ישראל

לפי "א-שרק אל-אווסט" יו"ר הרשות הודיע לארה"ב, ירדן ומצרים כי יוציא לפועל את החלטת המועצה המרכזית של אש"ף מלפני כמה חודשים. לטענתו, המהלך נעשה ברקע פעולות ישראל בירושלים
נורית יוחנן
01 ביוני 2022
08:19

העיתון "א-שרק אל-אווסט" דיווח היום (רביעי) כי ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן הודיע לארצות הברית, מצרים וירדן כי בכוונתו להוציא לפועל את החלטות המועצה המרכזית של אש"ף על ניתוק הקשר עם ישראל. לפי הדיווח, אבו מאזן משוכנע שבלי לנקוט בצעדים קשים שמטרתם ללחוץ על ישראל ועל גורמים בינלאומיים נוספים אי אפשר יהיה לחדש את תהליך המשא ומתן. לפי הדיווח בעיתון, המהלך מגיע על רקע פעולות ישראל בירושלים והיחלשות הרשות הפלסטינית וירידת מעמדה בעיניי הפלסטינים. 

מוקדם יותר פורסם כי אבו מאזן שוחח בטלפון עם שר החוץ של ארצות הברית אנתוני בלינקן. הוא הבהיר לו כי הרשות עומדת לנקוט צעדים כדי "להתמודד עם ההסלמה הישראלית במסגד אל אקצא". יושב ראש הרשות הדגיש בשיחה את הדחיפות בהסרת אש"ף מהרשימה האמריקנית של ארגוני הטרור ובפתיחתה של הקונסוליה של ארצות הברית במזרח ירושלים.

בחודש פברואר האחרון החליטה המועצה המרכזית של אש"ף, בתום כינוס של כשלושה ימים, להפסיק את ההתחייבויות עם ישראל. בנוסף הוחלט להפסיק את ההכרה במדינת ישראל עד שזו תכיר במדינת פלסטין בגבולות 1967 ובירתה מזרח ירושלים, וכמו כן להפסיק התיאום הביטחוני על צורותיו השונות. בעבר התקבלו החלטות דומות על ידי פורום זה שלא יושמו ונותרו הצהרתיות בלבד, שכן אלה החלטות הטעונות אישור של ראש הרשות אבו מאזן כדי להוציא אותן לפועל.