מצעד הגאווה בירושלים
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

נעצר חשוד באיומים ברצח על המשתתפים ומארגנת מצעד הגאווה בירושלים

כ-2,400 שוטרים ייפרסו בשטח כדי לאבטח את האירוע • אבטחה תוצמד לח"כים • מפיקת המצעד לכאן רשת ב: "גם אם ינטרלו אותי - המצעד ייצא לדרך" • אורי, אביה של שירה בנקי לכאן רשת ב: "העמדה שמצעד הגאווה לא צריך לצעוד היא לגיטימית, אני חושב אחרת. מפה ועד איומים - זה מדאיג מאוד"
ורד פלמן
01 ביוני 2022
10:39
עודכן ב 01:54

לקראת מצעד הגאווה בירושלים: המשטרה עצרה הלילה (חמישי) חשוד באיומים על מפיקת מצעד הגאווה בעיר, אמונה קליין בר נוי, וחברי הכנסת גלעד קריב, נעמה לזימי ואיתן גינזבורג. מדובר באזרח אירופי בן 21 שלומד בישיבה בארץ בשנים האחרונות. 

בתוך כך, אבטחה תוצמד לחברי הכנסת שישתתפו במצעד. בהודעה שקיבלו ברשתות מהחשבון "האחים של ישי שליסל" נכתב: "לא נאפשר שמצעד הגאווה יתקיים בירושלים. ירושלים היא עיר הקודש. גורלה של שירה בנקי מחכה לכם". כ-2,400 שוטרים יאבטחו את המצעד.

קליין בר נוי סיפרה אתמול לקרן נויבך בתוכנית סדר ביום בכאן רשת ב: "היה מאוד לא נעים לצאת ככה לעבודה ולהיפרד מהילדים במסגרות, תהיתי אם אני יכולה ללכת לבד לאוטובוס. כשאני רואה שעוד נבחרי ציבור אוימו אני מבינה שגם אם יצליחו לנטרל אותי באופן אישי, זה לא אומר שהמצעד מחר לא יצעד. הקהילה שחיה בירושלים לא הולכת לשום מקום, צריך ללמוד לחיות יחד". 

האזינו לריאיון עם אמונה קליין בר נוי לכאן רשת ב

את הקצנת השיח בעיר נגד הקהילה, קליין בר נוי מייחסת גם לרצח של שירה בנקי במצעד הגאווה בירושלים ב-2015. "כששירה נרצחה הרבה אנשים בירושלים הבינו שהם לא יכולים לשבת על הגדר יותר, ושהם חייבים להביע את דעתם ביחס לקהילה", היא הסבירה. אנחנו רואים את זה בגדילה של המצעדים בירושלים וגם בהקצנה של שיח שנאה והסתה. הממשלה הנוכחית עושה המון בשביל הקהילה, אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שאנחנו יושבות עם הכנסת הראשונה שנבחרו לתוכה מפלגות בגלל השנאה המפורשת שלהן כלפי הקהילה". 

יו"ר ועדת החוקה, גלעד קריב, דיווח לקצין הכנסת על האיום. הוא מסר: "האיומים המפורשים מלמדים על עומק ההסתה נגד הקהילה הגאה שמקבלת רוח גבית מרבנים, אנשי ציבור וכלי תקשורת קיצוניים. האיומים הללו רק מעצימים את הנחישות שלנו להשתתף באירועי הגאווה ולעמוד לצידה של הקהילה הגאה, בכנסת וברחוב. אני וחבריי לסיעת העבודה נצעד מחר בירושלים על אפם וחמתם של המסיתים והמאיימים. אני קורא לציבור הדמוקרטי להגיע בהמוניו". 

יו״ר האגודה למען הלהט״ב, הילה פאר, מסרה: "התשובה לאיומים האלו היא להגיע מחר למצעד הגאווה והסובלנות בירושלים, לצעוד ולהשמיע את קולנו באהבה מול אותה שנאה. אף קול קיצוני לא יחזיר אותנו לארון בשנת 2022". 

אורי בנקי, אביה של שירה, שנרצחה במצעד הגאווה בירושלים ב-2015, אמר היום בריאיון לאסתי פרז כי "העמדה שמצעד הגאווה לא צריך לצעוד היא לגיטימית, אבל אני חושב אחרת. מפה ועד איומים ולהתהדר בשמו של הרוצח - זה מדאיג מאוד". אורי התייחס בדבריו בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב גם לרגשותיו כלפי החברה החרדית, ממנה הגיע הרוצח של בתו. "נורא מפתה להגיד החרדים רצחו לי את שירה, אבל זה לא נכון, אין דבר יותר רחוק מהאמת", אמר. 

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

גם סגן השר לביטחון הפנים יואב סגלוביץ' התייחס בריאיון בתוכנית בחצי היום לאיומים שקיבלו משתתפים במצעד ומקימיו. "המצעד יצעד כמו שהוא צועד בכל שנה", אמר סגן השר והוסיף כי "קהילת הלהט"ב צריכה להמשיך להביע את שמחתה ואת ההכרה בקיומה - התפקיד של המדינה הוא לאפשר את זה".