-
צילום: פלאש 90

קרבות דגלים באוניברסיטאות ועימותים בשער שכם: הקולות מהשטח במוקדי החיכוך

בזמן גל טרור, מתיחות שיא סביב הר הבית והפגנות סוערות - כתב כאן חדשות סולימאן מסוודה יצא לאתרים שבמוקד המתיחות הביטחונית כדי לשמוע מה יש לאנשים בשטח להגיד על המצב
סולימאן מסוודה
03 ביוני 2022
15:46

שנה אחרי "שומר החומות", אחרי העימות הצבאי מול חמאס ואחרי הפרעות בערים המעורבות, והשטח עדיין מבעבע - ואיום ההסלמה ממשיך לרחף באוויר. גל הטרור של החודשים האחרונים כבר גבה את חייהם של 19 נרצחים; בירושלים וביהודה ושומרון מתחדשים מעת לעת העימותים האלימים, כשבמוקד - כמו תמיד - הר הבית; והפגנות באוניברסיטאות עם דגלי פלסטין מלהיטות את הרוחות • כתב כאן חדשות סולימאן מסוודה יצא לאתרים שנמצאים במוקד המתיחות הביטחונית, כדי לשמוע מקרוב את הקולות של האנשים בשטח - שמסרב להירגע.

"תחת הדגל הזה נרצחו 2 סטודנטים": ההפגנה שטלטלה את אוניברסיטת ת"א

הפגנת יום הנכבה באוניברסיטת תל אביב בחודש שעבר הסתיימה בעימותים ומעצרים בכניסה לקמפוס, והסעירה את הסטודנטים. חלקם לא מבינים מדוע השתתפות בהפגנה לציון היום והנפת דגלי פלסטין נחשבת תמיכה בטרור. מצד שני, אחרים סיפרו שהם חשים שההפגנה לוותה בתחושה מאיימת בקמפוס, ולא מבינים מדוע לא ניתן לציין את היום בשיחות משותפות.

"50 אלף תושבי העיר בטראומה": ההתאוששות באלעד מהפיגוע

חזרנו לאלעד, שבוע אחרי הפיגוע הקשה והמחריד שאירע בעיר. פגשנו שם תושבים שמנסים להתאושש מהמראות ולהתגבר על תחושת חוסר הביטחון שחדרה לתוך העיר בערב שמח אחד של צאת יום העצמאות - שהפך לסיוט. שני מחבלים יצאו למסע הרג עם גרזנים בפארק העירוני, רצחו שלושה אנשים ופצעו עוד שלושה.

אחד התושבים, איש זק"א במשך 22 שנה, סיפר: "הייתי בזירות פיגועים מחרידות אבל כשזה מגיע לבית שלך... אתה חוטף כאפה של החיים. הפיגוע הזה פגע בשישה אנשים, אבל הפיגוע הזה הוא פיגוע המוני. 50 אלף תושבי העיר חוו טראומה מתחת לבית".

"שהמשיח יכניס את כולם": האם יש פתרון לעימותים בהר הבית?

כבר כמעט חודשיים - מאז פסח והרמדאן ועד ליום ירושלים, שהמתיחות סביב הר הבית נמצאת בשיא. יצאנו לבדוק מה חושבים יהודים וערבים על העימותים במתחם, והאם יש למישהו פתרון שישים סוף למאבקים הלא פוסקים. הוא שמע שהצד היהודי לא מעוניין בהרס מסגד אל-אקצא אבל מאמין בזכותו על המקום הקדוש ביותר ביהדות, והצד המוסלמי שדורש להכרה בגבולות הקיימים וחושש שהמשך עליית היהודים להר הבית תביא למלחמת דת.

"אין שלום עם היהודים": מה חושבים בשער שכם על מבצעי הפיגועים?

סולימאן הגיע לשער שכם כדי לשוחח עם הצעירים הערבים במקום. בתשובה לשאלה מה גורם לצעיר ערבי לרצות לרצוח חפים מפשע, הם הזכירו מקרים של אלימות משטרתית והגנה על "כבוד המולדת". הם השיבו בשלילה לשאלה האם ייצאו לבצע פיגוע בעצמם, והסבירו זאת בגלל החשש "לפגוע בהורים ובמשפחה".