מצעד הגאווה בירושלים היום
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אלפים במצעד הגאווה בי-ם, לפחות 10 חשודים עוכבו לאחר שאיימו לפגוע בצועדים

יותר מ-2,000 שוטרים נפרסו בשטח כדי לאבטח את האירוע, שבו לקחו חלק גם חברי כנסת ושרים • הוארך מעצר החשוד שאיים על המארגנים ברצח
סולימאן מסוודה וורד פלמן
02 ביוני 2022
11:04
עודכן ב 20:34

ברקע האיומים על המארגנים, כ-8,000 איש השתתפו הערב (חמישי) במצעד הגאווה בירושלים, שיצא מגן הפעמון בבירה ונמשך עד לגן העצמאות - שם מתכנסים הצועדים לאירוע סיום המצעד. כ-2,400 שוטרים מאבטחים את האירוע ושומרים על הסדר, ונוכחים בו שורה של חברי כנסת ושרים. לפחות עשרה חשודים עוכבו לחקירה בזמן המצעד, לאחר שאיימו לפגוע בצועדים. בין העצורים, תושב ירושלים ותושב בית שמש שנתפסו עם אלות וגז מדמיע סמוך למסלול המצעד.

בד בבד, בית משפט השלום בירושלים האריך עד מחר את מעצרו של יהודה גדליה, בן 21, שנעצר בחשד שאיים לרצוח את מפיקת המצעד.

השר לביטחון הפנים עמר בר לב, שהגיע למצעד, אמר לכאן חדשות: "האיומים ספציפיים. בהערכת המצב הרגשתי שלא בנוח כי לרגע חשבתי שזו היערכות נגד חיזבאללה, אבל זה נגד קיצונים שרוצים לפגוע בחופש הביטוי".

היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה דחתה את בקשת המשטרה להשתמש במצלמות לזיהוי פנים. השר בר לב אמר על ההחלטה: "לפני 7 שנים היה כאן רצח ולפני שנתיים ניסיון פגיעה בצועדים. היועמ"שית דחתה את הבקשה כי אמרה שהיא כללית מדי".

מפכ"ל המשטרה רב ניצב יעקב שבתאי אמר כי המשטרה נערכה לכל האיומים וכי היתה פעילות מקדימה. לדבריו, יש גורמים רבים שחשבו לחבל במצעד ונעצרו. מול גן הפעמון הפגינו פעילים של ארגון להב"ה נגד המצעד וקראו קריאות נגד המפכ"ל.