דרעי בוועדת החקירה

דרעי: "למקבלי ההחלטות לא הייתה אזהרה שההילולה מסוכנת"

שר הפנים לשעבר הוסיף בעדותו בפני ועדת החקירה לאסון במירון: "התחושה מהמפכ"ל והשר לביטחון הפנים הייתה שכל הדברים האחרים מסודרים" • חבר הוועדה שלמה ינאי: "אסון מירון אינו הפתעה. קשה להאמין שהדרג המדינתי יכל להתעלם ממה שקרה שם"
אמוץ שפירא
02 ביוני 2022
10:25
עודכן ב 14:03

שר הפנים לשעבר, אריה דרעי, העיד היום (חמישי) בוועדת החקירה הממלכתית של אירועי האסון במירון. דרעי טען בפני הוועדה כי הדיונים של הדרג המדיני והביטחוני על ההילולה נערכו על רקע מגפת הקורונה בלבד. "התחושה מהמפכ"ל והשר לביטחון הפנים הייתה שכל הדברים האחרים מסודרים. לא הייתה לאף אחד ממקבלי ההחלטות איזושהי אזהרה שזאת הילולה מסוכנת". עוד אמר כי ראש הממשלה דאז, בנימין נתניהו, התערב בתכנון האירוע רק בכל הנוגע לקורונה.

דרעי התייחס בעדותו גם לטענות על כך שהוא, כשר הפנים, התערב בענייני הקורונה והציג מכתב שכתב לו ראש המטה לביטחון לאומי, על דעת ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, בסוף חודש מארס 2020 ולפיו יהיה אחראי לציבור החרדי והערבי. דרעי הוסיף כי היה חלק מצוות מצומצם עם נתניהו שניהל את ההתמודדות עם משבר הקורונה.

דרעי אמר כי הוא שקבע את כל המיתווים של הלוויות, בריתות, בתי כנסת וישיבות, והוסיף שהוא זה שהורה לסגור את מירון בהילולה ב-2020. על כך אמר: "היינו בפיקוח נפש נוראי ולא ידענו מה לעשות. זו אחת התקופות הכי קשות שסחטו אותי. מעגל החיים היהודי היה משותק".

קודם לכן אמר חבר ועדת החקירה שלמה ינאי לשר הפנים לשעבר: "אסון מירון אינו הפתעה. כל שנה אנשים מתריעים. לא צריך להיות מהנדס בטיחות. אדם סביר שמבקר במקום מבין שהוא מסוכן וזו רק שאלה של זמן. קשה להאמין שהדרג המדינתי יכל להתעלם ממה שקרה שם". 

שלשום, השר לביטחון הפנים לשעבר אמיר אוחנה אמר בוועדת החקירה הממלכתית כי הם יודעים מעט מאוד, משום שהתמונה שנשקפת מהפרוטוקולים מאוד חלקית. "כשנכנסתי לתפקיד הייתי בהלם שדיונים מתקיימים אצל השר לביטחון הפנים וביקשתי להקליט את כל הישיבות כי הפרוטוקולים לא משקפים".

אוחנה נשאל אם היה יכול לעשות משהו אחר, והוא השיב כי השאלה עולה אצלו הרבה בימים ובלילות ואמר כי "במלוא הכנות באופן סביר אני חושב שאני, המפכ"ל, ומפקד המחוז השקענו את כל היכולות שלנו. קיימנו הליך סדור", ולכן לדבריו, לא היה משהו שהם נדרשו לעשות ולא נעשה.

אוחנה הביע תמיכה במה ששרי האוצר לשעבר שטייניץ ולפיד ניסו לעשות - להפקיע את הקרקע במתחם ולהיות מסוגלים לעשות שינוי תשתית כדי להכיל את כל הבאים. הוא נשאל לעניין העובדה שהמשטרה לא ביצעה תחקיר לאירוע ואמר שלדעתו היועמ"ש והגורמים המשפטים מנעו זאת.

המפכ"ל יעקב שבתאי העיד לפני כחודש וחצי בפני הוועדה. הוא נשאל אם הוא רואה עצמו אחראי למה שקרה והשיב: "אני אחראי על כל מה שקורה במשטרת ישראל, השאלה היא אם אחריות היא אשמה. עשיתי כל מה שיכולתי על מנת שהאירוע יצליח".

עד האסון הבא: כשדוח המבקר מתנגש בלחץ פוליטי ובמאבקי כוחות | עוד יום