דגל איראן בחזית המבנה של הסוכנות הבינלאומית לאנרגי
צילום: קובי גדעון, לע"מ

איראן: "נגיב מידית למהלך המערבי נגדנו בסבא"א"

שר החוץ האיראני על ביקור מנכ"ל סבא"א בישראל: "נוגד את העמדה האובייקטיבית של הסוכנות" • בנט נפגש עם רפאל גרוסי: "ישראל שומרת על הזכות להגנה עצמית ולפעולה נגד איראן"
גילי כהן ורם ברנדס
03 ביוני 2022
10:47
עודכן ב 15:43

שר החוץ האיראני, חוסיין אמיר עבדולליהאן, התייחס היום (שישי) לביקור של מנכ"ל הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית בישראל, וטען שהוא "נוגד את המעמד האובייקטיבי של הסוכנות". עוד הוא הוסיף כי "המהלך המערבי נגד טהראן בסבא"א יענה בתגובה מיידית". 

מוקדם יותר ראש הממשלה נפתלי בנט נפגש עם מנכ"ל רפאל גרוסי שהגיע אמש לישראל. ראש הממשלה הדגיש את הצורך הדחוף שבהתגייסות הקהילה הבינלאומית לפעולה נגד איראן, בכל האמצעים, על מנת למנוע ממנה להשיג נשק גרעיני. לדבריו, "ישראל שומרת את הזכות להגנה עצמית ולפעולה נגד איראן כדי לבלום את תוכניתה הגרעינית, אם הקהילה הבינלאומית תיכשל בכך בפרק הזמן הרלוונטי". 

עוד הדגיש רה"מ את תמיכת ישראל בכך שסבא"א תממש את המנדט שלה מול איראן באופן מקצועי, בלתי תלוי ועצמאי, ואת החשיבות בכך שמועצת הנגידים של הסוכנות תעביר לאיראן מסר חד וברור בהחלטתה הקרובה. השניים שוחחו לפי כשלושה חודשים, והביקור של גרוסי כעת בישראל הוא ראשון מזה שנים ונערך ימים אחדים לפני כינוסה של מועצת הנגידים של הסוכנות בנושא איראן. 

שלשום פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי ישראל מפעילה לחץ לקראת כינוס הסוכנות כדי לדחוק באיראן. הלחץ הזה בא לידי ביטוי גם מאחורי הקלעים וגם בשיחות דיפלומטיות שמקיימים בכירים ישראלים. הנושא עלה גם במהלך שיחות שמקיים ראש המטה לביטחון לאומי של ישראל איל חולתא בארצות הברית.