משמרות המהפכה
צילום: אי-פי

דיווח: ישראל מכחישה מעורבות במות המפקד האיראני הבכיר

לפי הניו יורק טיימס, גורמים ביטחוניים ישראליים שללו קשר לנפילתו של מפקד כוח קודס ממרפסת ביתו ביום שני. מוקדם יותר דווח באיראן כי מדען שעסק בפיתוח טילים ורחפנים מת בשל "הרעלת מזון"
יואב זהבי
04 ביוני 2022
20:34
עודכן ב 05:50

חיסול "מוחות הגרעין": שני גורמים ביטחוניים בכירים בישראל אמרו לניו יורק טיימס כי ישראל אינה עומדת מאחורי מותו של המפקד כוח בקודס האיראני שנפל ביום שני ממרפסת ביתו, כך פורסם אמש (שבת) בעיתון האמריקני. גורמים רשמיים במשמרות המהפכה מסרו למשפחתו של הקולונל עלי אסמאעילזאדה כי הוא התאבד, בשל בעיות פסיכולוגיות לאחר פרידה מאשתו, וכי הוא הותיר מכתב התאבדות.

מנגד, בכלי התקשורת האופוזיציונרי "איראן אינטרנשיונל" דיווחו מפי מקורות שסיפור ההתאבדות הוא רק כיסוי. לפי הדיווח, לאחר חיסול קולונל כוח קודס חסאן סעיד חודאי לפני כשלושה שבועות, המודיעין של משמרות המהפכה חיפש מדליפים של מידע ביטחוני בתוך הכוח. התעורר חשד לגבי אסמאעילזאדה - והארגון החליט לחסל אותו ולביים זאת כהתאבדות, כך לפי הדיווח.

חיסול רודף חיסול? המדען האיראני שמת מ"הרעלת מזון"

מוקדם יותר אתמול, כלי תקשורת בשפה הפרסית דיווחו כי ביום שלישי מת דוקטור איוב אנטזארי, מומחה להנדסת תעופה וחלל באוניברסיטת שריף בטהראן. אנטזארי הועסק במרכז מחקר ופיתוח בעיר יזד, שבו עבד על פיתוחם של טילים ורחפנים. על פי חלק מהדיווחים מותו נגרם בשל הרעלת מזון. 

cאיראן מכחישים את הדיווחים אודות מותו של ד"ר אנטזארי. לפי האיראנים, המדען לא היה קשור לפיתוח ציוד צבאי במפעל בעיר יזד והוא נפטר ממחלה בבית חולים ולא "בנסיבות מסתוריות". עוד הוסיפה מחלקת המשפטים בהעיר יזד כי הדיווחים השונים אודות מותו של המדען הגיעו משמועות שהופצו על ידי קרובי משפחה כדי למשוך תשומת לב.