טיל בליסטי של צפון קוריאה
צילום: רויטרס

קוריאה הצפונית ביצעה ניסוי נוסף בטיל בליסטי

ניסוי הטילים האחרון של פיונגיאנג היה לפני 10 ימים, אחרי ביקורו של הנשיא ביידן באזור • בחודש מרץ בחנה הדיקטטורה טיל בליסטי בין-יבשתי ארוך טווח, שיכול לפגוע גם באדמת ארה"ב - לראשונה מאז 2017 • ברקע המתיחות: ביידן הציע חיסונים לקוריאה הצפונית ולא קיבל תשובה
מערכת כאן חדשות
05 ביוני 2022
05:20

קוריאה הצפונית שיגרה אל הים שבחופה המזרחי שמונה טיל בליסטיים לטווח קצר. כך דיווח הלילה (ראשון) צבא קוריאה הדרומית. ניסוי הטילים האחרון של פיונגיאנג היה לפני עשרה ימים, אחרי ביקורו של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן באזור.

מדובר בניסוי ה-17 שערכה הדיקטטורה של קים ג'ונג און מתחילת השנה, כשבאחד מהניסויים בחודש מרץ בחנה פיונגיאנג טיל בליסטי בין-יבשתי ארוך טווח, שיכול לפגוע גם באדמת ארה"ב, לראשונה מאז 2017. הרשויות ביפן מיהרו לעדכן כי הטיל עף למרחק 1,100 קילומטרים במשך 70 דקות, והגיע לגובה של 6,000 קילומטרים. סגן-שר הבטחון היפני אמר כי ייתכן שהטיל הצפון-קוריאני הוא דגם חדש של טיל בין-יבשתי.

השיגור המדובר הרעיד את קוריאה הדרומית - ולא רק אותה. הנשיא, מון ג'יאה-אין, כינס ישיבה של המטה לביטחון לאומי במדינה וכן גינה בחריפות את המהלך: "קים הפר את המוריטוריום על שיגור טילים בליסטיים בין-יבשתיים". ממשלת יפן גינתה: "הפרובוקציה הצפון-קוריאנית במהלך משבר אוקראינה – בלתי מתקבלת".

קוריאה הצפונית לא עונה לביידן - שמוכן למו"מ

לפני שבועיים הציע ביידן לפיונגיאנג חיסונים לקורונה, בעת שביקר בקוריאה הדרומית, ולא נענה. הנשיא האמריקני הוסיף שהוא מוכן לפתוח במשא ומתן עם קוריאה הצפונית ואף להיפגש עם שליטה, קים ג'ונג און. 

באמצע חודש מאי, כשנתיים וחצי לאחר שפרצה מגפת הקורונה, קוריאה הצפונית עדכנה על מקרים ראשונים של הידבקות בנגיף. זמן קצת לאחר ההכרזה על התפרצות קורונה בבירה פיונגיאנג, הוטל סגר כללי במדינה. השליט קים ג'ונג און אף נצפה לראשונה עוטה מסכה בפומבי.