הדליפה בנחל צאלים
צילום: רשות הטבע והגנים

"פגיעה בערכי טבע מוגנים": מי ים המלח דלפו לנחל צאלים מתעלה באחריות כיל

רשות הטבע והגנים קיבלה אמש התרעה מחברת כיל-ICL על דליפה - וכבר זיהתה פגיעה בצמחייה של מניפת נחל אשלים. טרם ניתן לאמוד את היקף הנזק. דליפות מאתרי ICL פגעו בעבר גם בנחלי צין ואשלים • ICL בתגובה: החברה פועלת למתן מענה מהיר ולטיפול מיידי לצמצום החלחול של מי הים
מיכל וסרמן
05 ביוני 2022
12:49
עודכן ב 14:25

דליפה בנחל צאלים: ברשות הטבע והגנים הודיעו היום (ראשון) על אירוע של דליפה מתעלת ההזנה של מפעלי ים המלח למניפת נחל צאלים. נציג חברת כימיקלים לישראל (ICL) דיווח אמש לרשויות על הדליפה. ברשות הטבע והגנים כבר זיהו פגיעה בצמחייה לאורך הדליפה - ובה צמחים המוגדרים כערכי טבע מוגנים.

אנשי רשות הטבע והגנים זיהו עקבות של צבאים, ארנבות, צבוע, שועל ומכרסמים באיזור הדליפה. בשלב זה לא נראה שהזרימה גורמת לסחיפת קרקע בצורה משמעותית. הרשות העלתה לאוויר רחפן לטובת סקירת הקרקע וההערכת הנזקים. 

אסון אקולוגי מעבר לפינה? צפו בתחקיר של אורן אהרוני

"המשרד להגנת הסביבה עומד בקשר עם רשות הטבע והגנים ועם היחידה הסביבתית האזורית, וכן עוקב אחר פעולות כי"ל, במטרה לבחון את האופן המהיר ביותר להפסקת הדליפה ולמזעור הפגיעה באזור רגיש זה", נמסר מהרשויות. 

צפו בתחקיר: כך הוארך הזיכיון של כיל בנגב – בלי מכרז

תאגיד ICL, לשעבר כיל, היה מעורב בכמה אירועי זיהום ודליפה שפגעו בערכי הטבע, החי והצומח בנגב. ב-2017 קרס קיר תומך של בריכת כימיקלים של ICL וגרם לזרימה של מיליון ליטר של חומר חומצי לתוך נחל אשלים. גם נחל צין, שבעבר אפשר היה להתרחץ בו וליהנות ממימיו, זוהם בעקבות פסולת שחילחלה ממפעלי הפוספטים של ICL וזיהמה את הקרקע. 

מחברת ICL נמסר בתגובה: "עם זיהוי ראשוני של המקרה, הוא דווח לרשויות בהתאם לנהלים וסיבותיו נבחנות. החברה פועלת למתן מענה מהיר ולטיפול מיידי לצמצום החלחול של מי הים".