בוריס ג'ונסון, ארכיון
צילום: רויטרס

חברי המפלגה השמרנית הצביעו בעד המשך כהונת ג'ונסון

211 חברי ועידת המפלגה הצביעו בעד ראש הממשלה המכהן, 148 התנגדו • הבקשה הגיעה ברקע הסתבכותו של ג'ונסון בפרשת "פארטיגייט" - שורת מסיבות שנערכו בדאונינג 10 בזמן סגר הקורונה הראשון
בן יניב ויואב זהבי
06 ביוני 2022
09:48
עודכן ב 23:03

חברי המפלגה השמרנית בבריטניה הצביעו הערב (שני) בעד המשך כהונת מנהיג המפלגה בוריס ג'ונסון. 211 חברי ועידה הצביעו בעד ראש הממשלה המכהן, 148 התנגדו. ההחלטה לערוך את ההצבעה התקבלה מוקדם יותר היום לאחר ש-54 חברי בית הנבחרים ממפלגתו של ג'ונסון – פנו לוועידת המפלגה בבקשה להעלות אותה על סדר היום.

הקרע במפלגתו של ג'ונסון מגיע ברקע הסתבכותו בפרשת "פארטיגייט" - מסיבות שנערכו בדאונינג 10 בזמן הסגר הראשון של הקורונה. בחודש שעבר פורסם דוח ממלכתי מיוחד שמצא כי ג'ונסון וחברי לשכתו הפרו בכמה הזדמנויות את תקנות הקורונה וערכו מסיבות רוויות באלכוהול, בהן מסיבת יום הולדת לראש הממשלה, בזמן שהממלכה הייתה תחת סגר.

כדי להדיח את ג'ונסון נדרש רוב של 180 מחוקקים. דוברו של בוריס ג'ונסון מסר היום: "ראש הממשלה מברך על ההזדמנות להשמיע את טענותיו בפני חברי פרלמנט ויזכיר להם שכאשר הם מאוחדים וממוקדים בנושאים החשובים לבוחרים, אין כוח פוליטי אדיר יותר". עוד נאמר כי "הלילה זו הזדמנות לסיים חודשים של ספקולציות ולאפשר לממשלה למתוח קו ולהמשיך הלאה".

סר גרהאם בריידי, יו"ר "ועדת 1922" (גוף במפלגה השמרנית שאחראי על הצבעות אי אמון), כתב בטוויטר: "תמכתי בג'ונסון במשך 15 שנים. כתבתי לו כדי לומר שלא אעשה זאת יותר". 

מקרמיט הצפרדע ועד פפה פיג: חידת בוריס ג'ונסון | האזינו לעוד יום

בתחילת השנה פורסם דוח שבדק את התנהלות ג'ונסון בפרשת "פארטיגייט" וקבע: "מדובר בכישלון מנהיגותי ושיפוטי". בתגובה לדוח החמור, ג׳ונסון הגיב בהבעת חרטה - אך ללא הודעה על כך שהוא מתפטר. בחודש אפריל פורסם כי ראש ממשלת בריטניה ושר האוצר, רישי סונאק, ייקנסו על ידי המשטרה בגין הפרת הגבלות הקורונה בעקבות הפרשה.