קופת חולים, ארכיון
צילום: דוד כהן, פלאש 90

רופאים מאשימים: משרד הבריאות מותיר את הסובלים מפוסט-קורונה ללא מענה

בעוד בעולם מוקמות מרפאות ייעודיות לטיפול בתסמונת המלווה מחלימים מנגיף הקורונה, בישראל נסגרו כלל המרפאות שטיפלו בחולים. הטיפול הוטל על רופאי המשפחה - אבל הם נעדרים את הידע והניסיון של מרפאה ייעודית
דקלה אהרן שפרן
06 ביוני 2022
21:30

רופאים המטפלים בחולים עם פוסט קורונה מאשימים כי למשרד הבריאות ולקופות החולים אין מדיניות מגובשת בנושא וכי כמעט כל המרפאות שנפתחו עבור אותם חולים – נסגרו. כך דווח היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. 

כמה מהרופאים אמרו כי מרבית רשויות הבריאות בעולם ממליצות על הקמת מרפאות ייעודיות שיתמודדו עם התופעה המורכבת, אך הטיפול שניתן לחולים בארץ שונה בתכלית. ד"ר גיא חושן, מנהל מרפאת מחלימי קורונה בבית החולים איכילוב, אמר לכתבתנו כי משרד הבריאות והקופות החליטו כי עיקר הטיפול בחולים יוטל על רופאי המשפחה אולם אין להם ידע וניסיון שיש למרפאה ייעודית.

ממשרד הבריאות נמסר כי בתחילת חודש מארס השנה נערך דיון מקיף במועצה הלאומית לבריאות הקהילה וכי ההמלצה לחולים היא לפנות לרופאי המשפחה, שיכווינו את החולים למסלול הטיפול הרלוונטי. במשרד אמרו עוד כי מדובר במחלה מורכבת הדורשת גישה ביו-פסיכו-סוציאלית של רופא המשפחה ומאז התקיימו הדרכות לרופאי המשפחה בנושא. משרד הבריאות נמצא בשלבי עדכון המתווה וההנחיות הקליניות בהתאם לניסיון שהצטבר בארץ ובעולם.

הבוקר דווח בכאן רשת ב על מחקר לפיו רוב האנשים שדיווחו על תסמיני פוסט-קורונה ממשיכים לדווח על אותם תסמינים גם שנה וחצי לאחר החלמתם מהמחלה. לפי המחקר שבוצע בקופת החולים מכבי, יותר מ-50% מקרב מי שדיווחו על עייפות לאחר המחלה – היו עייפים גם לאחר שנה וחצי. מקרב המחלימים שדיווחו על שלושה תסמינים ויותר – כ-65% עדיין דיווחו על אותם תסמינים לאחר שנה וחצי.

ד"ר דן אויירו, רופא משפחה ראשי במחוז מרכז במכבי שירותי בריאות ומעורכי המחקר, אמר כי התוצאות הפתיעו את צוות החוקרים, מכיוון שההנחה הייתה שההחלמה מקורונה תהיה מהירה יותר. לפי הנתונים שהצטברו עד כה בארץ ובעולם, 10-5% מהמבוגרים שהחלימו מקורונה עלולים לפתח פוסט-קורונה. לפי ההערכות, כחצי מהאוכלוסייה בישראל נדבקה בקורונה. לפי אומדן זה, מספר הלוקים בפוסט-קורונה עלול להגיע לכ-460 אלף בני אדם.

ממחקר שנערך בלאומית שירותי בריאות עולה כי מתוך כ-80 אלף מחלימי קורונה - כ-14% מהמחלימים סבלו מתסמין אחד לפחות 12 שבועות או יותר מההחלמה. התסמינים הנפוצים ביותר היו הפרעה בזיכרון או בריכוז, כאבי שרירים, היעדר חוש טעם וריח וכאבי ראש.