קסטיאל, ארכיון
צילום: כאן חדשות

לא משוחרר: קסטיאל יחזור לוועדת השחרורים

בית המשפט המחוזי בנצרת קבע כי יש לשמוע את עדות כל הנפגעות • שרי גולן, מנפגעות קסטיאל, לכאן רשת ב: "גם אם בסופו של יום הוא ישוחרר מדובר במסר היסטורי" • קסטיאל נידון ביולי 2018 ל-57 חודשי מאסר בפועל
אורלי אלקלעי
07 ביוני 2022
09:57
עודכן ב 11:58

עבריין המין אלון קסטיאל לא יזכה לשחרור מוקדם - הדיון יוחזר לוועדת השחרורים לשמיעת עמדת הנפגעות. כך החליט היום (שלישי) בית המשפט המחוזי בנצרת. הדיון נערך בעקבות עתירת הפרקליטות נגד החלטת ועדת השחרורים לקצר את מאסרו של קסטיאל בכשנה. מעמד מתן פסק הדין בלבד שודר בשידור ישיר, כחלק מפיילוט של שידורים ישירים.

שרי גולן, אחת מנפגעות עבריין המין, הגיבה להחלטת השופטים בריאיון לקרן נויבך ואמרה כי "גם אם בסופו של יום הוא ישוחרר מדובר במסר היסטורי. אנחנו לא אוויר, אנחנו בנות אדם, יש לקול הנפגעות משמעות - גם לנו יש חוק". עוד אמרה גולן בתוכנית סדר יום בכאן רשת ב: "אני מקווה שאתן לכל הנפגעות את הכוח להשמיע את קולן".

האזינו לריאיון המלא עם שרי גולן

עורכת דינו של קסטיאל, רותם טובול, אמרה מחוץ לאולם בית המשפט כי "כשמסתכלים על שחרור מוקדם צריך לבחון את כל תקופת המאסר. אני מאחלת לנו כמדינה שאסירים שפגעו יעברו הליך שיקומי כמו שאלון עבר - יותר מארבע שנים של הליך טיפולי, לפני כניסתו ולאחר כניסתו".

ביולי 2018 נגזרו על קסטיאל 57 חודשי מאסר בפועל, לאחר שהורשע בביצוע שורת עבירות מין. במסגרת הסדר הטיעון הוא הורשע בניסיון אונס, מעשה מגונה בכוח, מעשה מגונה והטרדה מינית בארבע נשים, מתוך 12 נשים שהתלוננו נגדו.

בחודש שעבר החליטה ועדת השחרורים לשחרר את קסטיאל כשנה לפני תום העונש שנגזר עליו. ההחלטה עוררה ביקורת, והפרקליטות ביקשה לעכב את המהלך. לפני כחצי שנה דחתה הוועדה בקשה קודמת של קסטיאל לשחרור מוקדם, בטענה שלא בשלה העת לשחרורו.

התביעה האזרחית של חושפת פרשת קסטיאל - מתוך חדשות השבת, 07.04.18

האוצרת והפעילה החברתית שרי גולן, מנפגעות קסטיאל, שיתפה בחודש שעבר בקשיים עמם היא מתמודדת עת שחרורו המוקדם של עבריין המין, ועל הקושי שלה להופיע מול ועדת השחרורים - שהחליטה לבסוף להקדים את שחרורו. "הייתי היחידה שהופיעה מול הוועדה והגישה התנגדות, כי אף אחת אחרת מהנפגעות לא קיבלה הודעה שהוועדה הקדימה את הדיון בשבוע, כמתחייב על פי חוק", אמרה לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם שרי גולן בכאן רשת ב

"גיליתי את זה במקרה ולמרות שאמרתי את זה בתוך הוועדה, הם טענו שהם לא היו מודעים לכך שהנפגעות האחרות לא קיבלו הודעה", אמרה גולן. "זה מרסק אותי ברמה הכי עמוקה. הנוהל של השחרורים המוקדמים הוא נוהג שלא חייב להיות באופן הזה. רבות מהנפגעות השלימו עם המציאות העצובה הזו בישראל, אבל העובדה שלא נותנים לנפגעת להביע את העמדה, חוזרת על חוויית האונס או הפגיעה המינית שכל אחת עברה".