מצעד הגאווה בתל אביב, 2019
צילום: פלאש 90

ת"א מובילה, בית שמש וכרמיאל בתחתית: איך מתייחסות הרשויות ללהט"ב?

הדוח של האגודה למען הלהט"ב בדק את יחסן של רשויות מקומיות לקהילה הגאה ואת המידה בה קידמו את צרכיה בשנה החולפת • אשדוד הפתיעה בגדול עם שיפור של 220% במדד • ירושלים נמצאת במקום ה-34 - כי לדברי האגודה היא לא מתקצבת את הבית הפתוח שפועל בעיר, למרות פסיקת בג"צ
ורד פלמן ויערה שפירא
07 ביוני 2022
14:59

דוח מדד הגאווה של האגודה למען הלהט"ב שפורסם היום (שלישי) מצא כי חל שיפור של 36% ביחסן של 52 רשויות מקומיות כלפי חברי הקהילה בשנה החולפת. עיריית תל אביב-יפו עדיין מובילה במדד, במקום השני נמצאות גבעתיים וראשון לציון ולאחריהן רמת גן. הפתעת הדוח היא עיריית אשדוד, בה חל שיפור של 220% במדד לעומת השנה הקודמת, מה שזיכה אותה במקום העשירי המכובד. במקומות האחרונים - בית שמש וכרמיאל.

הקרב על הגאווה | עוד יום

גם בפתח תקווה נמצא שינו לטובה ביחס העירייה לבני הקהילה הגאה, והיא זכתה במקום השישי לאחר עליה של יותר מ-50% במדד. זו הפעם הראשונה בה העיר נכנסת לעשיריה הראשונה במדד וחולקת במקום השישי עם עיריית מודיעין מכבים רעות ששיפרה את ציונה ב-108%. אילת, הממוקמת במקום ה-13, מצטרפת לרשימת הערים שגילו שיפור משמעותי השנה, כאשר שם מונה לראשונה מחזיק תיק הקהילה הגאה.

עיריית רמת גן המדורגת במקום השלישי עתידה להקים את הבית הגאה היחיד בארץ במרכז העיר במבנה עירוני, הכפילה את ההכשרות בתחומי ברווחה והחינוך בנושא להט"ב ואישרה הכרה בתעודת זוגיות עירונית. במקום הרביעי מדורגות יחדיו עיריות חיפה, הרצליה ורמת השרון ובמקום החמישי עיריית כפר סבא. את עשרת המקומות הראשונים חותמות עיריות שוהם, נתניה, גני תקווה, קריית ביאליק, אשדוד ובאר שבע.

בתחתית הדירוג נמצאות עיריות לוד, כרמיאל ובית שמש, שחולקות את המקומות ה-36-35. ירושלים נמצאת במקום ה-34 ובאגודה למען הלהט"ב אומרים כי למרות פסיקת בג"צ העירייה לא מתקצבת את הבית הפתוח שפועל בעיר, שמוביל את המאבק של התושבים הגאים ומפיק את מצעד הגאווה.

בקרו בעמוד "כאן גאים" | חוגגים את חודש הגאווה עם מיטב התכנים שהיו כאן לאורך השנים

השנה נמדד מספר שיא של 52 ערים ורשויות מקומיות בהן פועלות התארגנויות גאות שמלוות על ידי האגודה למען הלהט"ב על סמך 30 שאלות בחמש קטגוריות: רווחה, חינוך, תשתיות, נראות ציבורית ותרבות. מנתוני הדוח עולה כי ב-37 מהרשויות קיימים טפסים עירוניים המותאמים עבור קהילת הלהט"ב וב-25 מהרשויות שנבדקו התקיימו הכשרות לצוותי רווחה כדי שיכירו לעומק נושאים שיחודיים ללהט״ב. עוד עלה כי ב- 36 רשויות פועלת קבוצה של ארגון הנוער הגאה (איגי), ב-28 רשויות יש אחראי להט"ב בשירות הפסיכולוגי חינוכי וב-13 רשויות יש מחזיק תיק להט"ב במועצה.

כמה שווה גאווה? | חיות כיס

הדוח הוגש היום לנשיא יצחק הרצוג על ידי יו"ר האגודה למען הלהט"ב נורית שיין. מהנשיא נמסר: "בחודש הגאווה, כולנו יכולים להביט על ההישגים המרשימים של בנות ובני הקהילה הגאה, וגם על התהליך שעברה החברה הישראלית ביחס אל הקהילה. דוח מדד הגאווה השנתי של הרשויות המקומיות שהוגש לי היום משקף את כברת הדרך שנעשתה כאן, אך המציאות לא מאפשרת לנו להיות שאננים"

מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב רן שלהבי מסר:"הקהילה הגאה נמצאת בכל מקום ובכל חלקי הארץ מכלל המגזרים, הקשת החברתית והפוליטית בישראל, וככזו נמשיך לעמוד על הזכות שלנו לחיים בביטחון ובשוויון בכל מקום. נתוני המדד מציגים את מה שאנחנו רואים בשטח: בישראל 2022 חלה מהפכה מקומית גאה מצפון ועד דרום וזאת בזכות פעילים מקומיים, ראשי עיר, חברי מועצה וכל מי שתומך בזכויותינו".

"הימים האחרונים בהם השנאה שוב מראה את פניה ובהם חברי הקהילה שלנו מאוימים, מדגישים עד כמה המאבק שלנו לחיים בביטחון ובשוויון עוד רחוק מלהסתיים וכמה חשוב להיאבק עד שנגיע לשם. לעולם לא ניכנע לקיצוניים ונמשיך להאיר את אור הסובלנות והגאווה ברחבי ישראל בתקווה שכל אחד ואחת יוכלו להיות מי שהם, איפה שהם".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "בניגוד לנטען, עיריית ירושלים מסייעת לקהילת הלהט"ב באמצעות תקצוב הבית הפתוח בעיר מדי שנה, וכן בהכוונה וליווי של עו"ס נוער וצעירים, הפועל בשיתוף פעולה עם הבית הפתוח. בנוסף, העירייה משלמת חלק מעלות שכירות מבנה הבית הפתוח, וזאת על פי מבחן תמיכות של המינהלים הקהילתיים. עיריית ירושלים מטפלת בכל הקהילות בעיר, עושה זאת מתוך מחוייבות לכלל התושבים ותמשיך להעניק שירות איכותי לכל תושבי העיר".