גדעון סער

סער: עד שרע"ם ומרצ לא יעשו סדר - הן לא חלק מהקואליציה

שר המשפטים בריאיון לחדשות הערב: "אעלה שוב את חוק יו"ש בישיבת הממשלה הקרובה ביום ראשון" • רינאוי זועבי עזבה את קבוצת ההנהלה של מרצ • ההצעה של רע"ם לגנאים: התפטרות תמורת תמיכה בו לראשות סחנין
מיכל רבינוביץ'
07 ביוני 2022
20:20
עודכן ב 21:28

כיממה לאחר שחוק תקנות יו"ש נפל בכנסת, שר המשפטים גדעון סער דורש היום (שלישי) מרע"ם ומרצ לבצע בדק בית. בריאיון למיכל רבינוביץ' בחדשות הערב בכאן 11 הוא אומר: "כל אלו שאתמול לא תמכו בחוק, פעלו אקטיבית לפירוק הממשלה. כל עוד הם לא עושים סדר בשורות שלהם – הם לא חלק מהקואליציה". במקביל, חברת הכנסת ג'ידא רינאוי זועבי, שהצביעה נגד חוק יהודה ושומרון הלילה, עזבה את קבוצת ההנהלה של מרצ לאחר שנכתבה שם ההודעה הבאה: "אפשר בבקשה להוציא אותה מקבוצת ההנהלה? היא בחרה לא להיות חלק".

סער הודיע שהוא מתכוון להעלות את החוק פעם נוספת בישיבת הממשלה הקרובה ביום ראשון. "לא אפעל בלי שאדע שנעשו פעולות מסוימות שמשנות את המצב שבו היינו אתמול", הוא מדגיש. "יש לי מחויבות להעביר את החוק החיוני הזה". עוד הוא טען שלדעתו חברי הכנסת שמרדו בקואליציה אתמול צריכים להתפטר. "אבל זו אחריות שלהם, הם צריכים לממש את האחריות הזו כי הם בפועל כרגע מפילים את הממשלה". 

שר המשפטים תקף את הליכוד, שבחרו להצביע נגד החוק, וטען: "אתמול הליכוד למעשה הצביע בעד התנתקות מיהודה ושומרון. שיתייצבו בפני הציבור, ובפרט בפני הציבור של האזרחים הישראלים שמתגוררים ביו"ש, ויסבירו למה הם פועלים נגד האינטרס הלאומי".

יו"ר תקווה חדשה הגיב גם לסקר כאן חדשות שפורסם הערב, שבו מפלגתו לא עוברת את אחוז החסימה. "הסקר הקודם שלכם היה מצוין מבחינתנו, הסקר הזה פחות טוב ולשני הדברים אין שום משמעות. בכל הסקרים שהתפרסמו בתקופה האחרונה יש לנו שיפור, תמיד סקר מסוים יכול להיות מושפע מדבר כזה או אחר. אני לא מתייחס לזה, אני בטוח ביכולת ובהצלחה שלנו", הוא אומר. 

הדיל של גנאים: התפטרות תמורת סחנין

היום פורסם בחדשות הערב שרע"ם ומרצ הבטיחו לסער לפתור את המשבר עם חברי הכנסת מאזן גנאים וג'ידא רינאוי-זועבי עד יום ראשון. ברע"ם יציעו לגנאים להתפטר מהכנסת בתמורה לתמיכה בו לראשות סחנין. שלושה גורמים המעורים בפרטים אישרו את הדברים לכאן חדשות. יו"ר רע"ם מנסור עבאס וחבר הכנסת גנאים צפויים להיפגש בימים הקרובים בארבע עיניים ולהחליט על עתידו של גנאים בכנסת.

בד בבד, ביש עתיד ומרצ מגבשים חבילת הישגים לרינאוי-זועבי תמורת התפטרותה. החבילה טרם הוגשה לרינאוי-זועבי, שאמרה בשיחות סגורות היום כי עוד לא החליטה אם להתפטר.

עוד פורסם בחדשות הערב על דיל נוסף שמתגבש בקואליציה, שקשור לשרת הפנים איילת שקד וחברת הכנסת עידית סילמן. בשבוע הבא יעלה לכנסת החוק להחלפת תמ"א 38 – חוק דגל של שקד – שסיכמה עם סילמן שזו תיעדר מההצבעה על החוק, כדי שהוא יעבור. בתמורה חברת הכנסת לא תופרש מימינה ומקומה כיו"ר ועדת הבריאות של הכנסת יישמר. שקד מאמינה שלקואליציה יש אינטרס גדול לשמר את היחסים על סילמן, ושניתן יהיה להעביר חוקים בעזרתה. 

 

בליכוד הגיבו לדברי סער בחדשות הערב ומסרו: "אזרחי ישראל ציפו לשמוע את גדעון סער עומד מאחורי דבריו שממשלה שלא יכולה להעביר חוקים ציוניים לא יכולה להמשיך. במקום זאת הוא ממשיך בהנשמה מלאכותית לממשלה מסוכנת, שנשלטת על ידי האחים המוסלמים ומשלמת מיליארדים למנסור עבאס, טיבי וזועבי".

בהכנת הידיעה השתתף סולימאן מסוודה ומיכאל שמש