מחלקת קורונה
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

הצט"מ ממליץ: שימוש במסכות במרחבים סגורים

ברקע העלייה בתחלואה הצוות לא המליץ על מנת חיסון חמישית • דיון שקיים בנט בנושא הסתיים ללא החלטות משמעותיות • פרויקטור הקורונה פרופ' זרקא: "נראה שמתחיל גל קורונה חדש" • שיעור הבדיקות החיוביות ביממה החולפת עומד על 20%, מספר החולים הקשים ירד ב-14
דקלה אהרן שפרן ונוב ראובני
08 ביוני 2022
10:48
עודכן ב 16:06

בצל העלייה בנתוני התחלואה והחשש מגל שישי, ראש הממשלה נפתלי בנט כינס היום (רביעי) דיון מיוחד על התחלואה ב-BA5. הדיון הסתיים ללא צעדים דרמטיים, והוחלט על חידוד הנחיות בעיקר בקרב האוכלוסייה המבוגרת וסביב עטיית מסכה. עם זאת בדיון אחר שכינס הצוות לטיפול במגפות הוחלט להמליץ על כמה צעדים. 

הצט"מ המליץ על שימוש במסכות במרחבים סגורים ובפרט בתהקהלויות. בנוסף הוחלט לאפשר לילדים מעל גיל 5 לקבל מנת דחף. כמו כן, רוב חברי הצוות המליצו כי חיסון מלא נגד קורונה יהיה חובה לעובדי מערכת הבריאות. בנוסף החליטו לא להמליץ על מתן מנה חמישית של החיסון למבוגרים ולאוכלוסיות בסיכון ההמלצות יועלו בפני מנכ"ל משרד הבריאות להחלטתו. בתדרוך לעיתונאים ביקש ממונה הקורונה זרקא מהישראלים שחוזרים מחו"ל להיבדק ב-PCR, ולא להסתפק בבדיקה ביתית.

ביממה האחרונה אובחנו 4,585 מאומתים לקורונה בישראל ומספר הבדיקות החיוביות עומד על יותר מ-20%. יחד עם זאת, לצד העלייה בתחלואה ואחרי שאתמול נרשמה עלייה בתחלואה הקשה, היום ירד מספר המאושפזים שמצבם קשה ב-14, ועומד על 89, בהם 18 מונשמים.

פרופ' גליה רהב, חברת הצוות לטיפול במגפות התראיינה בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב ואמרה כי תמליץ בוועדה להשיב את חובת עטיית המסכות: "לא אקרא לזה גל, יש עלייה בתחלואה שנובעת מירידה בחיסוניות, וגם מזה שהפסקנו מסכות, בידודים ובדיקות", אמרה לקרן נויבך, והוסיפה כי היא ממליצה לממשלה להחזיר את חובת עטיית מסכות במקומות סגורים - בבתי חולים, מוסדות גריאטריים, מטוסים ואוטובוסים.

האזינו לריאיון המלא עם פרופ' גליה רהב בכאן רשת ב

עוד הוסיפה פרופ' רהב כי לדעתה יש צורך לפעול בהתאם לרמת התחלואה והסבירה: "התחלואה סביבנו נראית קלה, אבל שיעור הנפטרים מאומיקרון לעומת גלים קודמים לא נמוך יותר. חייבים יד על המשמר".

קודם לכן אמר לכאן רשת ב ד"ר ארנון שחר, חבר הצוות לטיפול במגפות, כי "מספר המאומתים היומי לא אומר הרבה - זהו מספר מדגמי, לא האמיתי. המצב לא נהיה פחות טוב. אני לא חושב שצריך לעסוק בגלים יותר, נראה עליות מדי פעם. זו מחלה כשאר המחלות - הקורונה שינתה צורה ואנחנו שינינו תפיסה", אמר בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון המלא עם ד"ר ארנון שחר בכאן רשת ב

בתוך כך, פרויקטור הקורונה, פרופסור סלמן, זרקא אמר בכנס רפואת העתיד בתל אביב כי "לרוע המזל, נראה שאנחנו מתחילים בישראל גל קורונה חדש - גל ה-BA.5". עוד אמר זרקא, כפי שפורסם אתמול לראשונה בכאן חדשות, שבמערכת הבריאות שוקלים מתן חיסון חמישי לאוכלוסיות בסיכון. בתדרוך לעיתונאים ביקש זרקא מהישראלים שחוזרים מחופשה בחו"ל "ללכת להיבדק בבדיקת PCR", לדבריו, זה מאפשר זיהוי גנטי של כניסת וריאנט חדש לישראל.