חיסון לקורונה במרפאה בקצרין
צילום: מיכאל גלעדי, פלאש 90

מחקר: יעילות החיסון נגד הדבקה בתתי הזנים החדשים – נמוכה

החוקרות הפגישו בין החיסון לתתי הזנים החדשים ונוצרו מעט נוגדנים • השר הורוביץ: "לא חושב שהבידוד למאומתי קורונה יבוטל כרגע" • הצט"מ ממליץ על שימוש במסכות במרחבים סגורים, ללא המלצה על מנת חיסון חמישית • דיון שקיים בנט בנושא הסתיים ללא החלטות משמעותיות • שיעור הבדיקות החיוביות ביממה החולפת עומד על 20%, מספר החולים הקשים ירד ב-14
קטי דור
08 ביוני 2022
19:01
עודכן ב 21:31

יעילות החיסון לקורונה נגד הדבקה בתתי הזנים החדשים, BA4 ו-BA5, נמוכה עוד פחות מזו נגד האומיקרון. כך עולה ממחקר של בית החולים שיבא והמעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות שפורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. 


החוקרות, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות פרופ' גילי רגב יוחאי ומנהלת המעבדה, פרופ' אלה מנדלסון, הפגישו במעבדה את החיסון עם הזנים החדשים ונוצרו מעט נוגדנים. רגב אמרה לכאן חדשות כי היעילות של החיסון אמנם נמוכה באופן משמעותי כנגד הדבקה, אבל כנגד מחלה קשה היא טובה גם במנה השלישית וגם במנה הרביעית". 

גורם בכיר במשרד הבריאות אמר לכאן חדשות כי המשמעות היא שיש חשש שיהיו נדבקים שהם מחלימי האומיקרון, שחשופים להדבקה חוזרת בתתי הזנים החדשים. כמו כן דיווחה היום חברת מודרנה על תוצאות ראשוניות טובות בפיתוח חיסון מותאם לווריאנטים.

ברקע העלייה המחודשת בתחלואת הקורונה, שר הבריאות ניצן הורוביץ מבקש שלא להתעסק במונח "גל שישי או לא גל שישי", אלא להתמקד בצעדים הנדרשים. בריאיון לרן בנימיני ויגאל גואטה בתוכניתם בכאן רשת ב, אמר הורוביץ כי הוא אינו סבור שיבוטל כרגע הבידוד למאומתי קורונה.

"מי שנדבק - צריך להקפיד על הבידוד, בשבילו ובשביל הסובבים אותו", הדגיש והוסיף: "נחדד את ההנחיות לגבי עטיית מסכות במוסדות רפואיים, נגביר את הבדיקות - אין כרגע צורך בצעדים נוספים".

האזינו לריאיון עם שר הבריאות ניצן הורוביץ

הבוקר כינס ראש הממשלה נפתלי בנט דיון מיוחד על התחלואה ב-BA5. הדיון הסתיים ללא צעדים דרמטיים, והוחלט על חידוד הנחיות בעיקר בקרב האוכלוסייה המבוגרת וסביב עטיית מסכה. עם זאת בדיון אחר שכינס הצוות לטיפול במגפות הוחלט להמליץ על כמה צעדים.

הצט"מ המליץ על שימוש במסכות במרחבים סגורים ובפרט בהתקהלויות. בנוסף הוחלט לאפשר לילדים מעל גיל 5 לקבל מנת דחף. כמו כן, רוב חברי הצוות המליצו כי חיסון מלא נגד קורונה יהיה חובה לעובדי מערכת הבריאות. בנוסף החליטו לא להמליץ על מתן מנה חמישית של החיסון למבוגרים ולאוכלוסיות בסיכון ההמלצות יועלו בפני מנכ"ל משרד הבריאות להחלטתו. בתדרוך לעיתונאים ביקש ממונה הקורונה זרקא מהישראלים שחוזרים מחו"ל להיבדק ב-PCR, ולא להסתפק בבדיקה ביתית.

ביממה האחרונה אובחנו 4,585 מאומתים לקורונה בישראל ומספר הבדיקות החיוביות עומד על יותר מ-20%. יחד עם זאת, לצד העלייה בתחלואה ואחרי שאתמול נרשמה עלייה בתחלואה הקשה, היום ירד מספר המאושפזים שמצבם קשה ב-14, ועומד על 89, בהם 18 מונשמים.

האזינו לריאיון המלא עם פרופ' גליה רהב בכאן רשת ב

פרופ' גליה רהב, חברת הצוות לטיפול במגפות התראיינה בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב ואמרה כי תמליץ בוועדה להשיב את חובת עטיית המסכות: "לא אקרא לזה גל, יש עלייה בתחלואה שנובעת מירידה בחיסוניות, וגם מזה שהפסקנו מסכות, בידודים ובדיקות", אמרה לקרן נויבך, והוסיפה כי היא ממליצה לממשלה להחזיר את חובת עטיית מסכות במקומות סגורים - בבתי חולים, מוסדות גריאטריים, מטוסים ואוטובוסים.