-

מועצת הנגידים של סבא"א אישרה את הגינוי נגד איראן

הצעת ההחלטה מותחת ביקורת על טהראן, בשל סירובה לספק הסברים על שרידי אורניום מועשר שנמצאו בשלושה אתרים לא מוצהרים • 30 מדינות הצביעו בעד ההחלטה • בנט: פרצופה האמיתי של איראן נחשף
שחר אלהרל וגילי כהן
08 ביוני 2022
22:59

מועצת הנגידים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית אישרה הערב (רביעי) את הצעת ההחלטה המותחת ביקורת על איראן, בשל סירובה לספק הסברים על שרידי אורניום מועשר שנמצאו בשלושה אתרים לא מוצהרים. 30 מדינות הצביעו בעד ההחלטה, שתיים - רוסיה וסין - התנגדו ושלוש נמנעו. את טיוטת ההצעה גיבשו בריטניה, צרפת וגרמניה.

פצצה מתקתקת מתחת לאף | האזינו לעוד יום

קודם לכן אמר שר החוץ האיראני, עבדוללהיאן, כי ארצו העבירה מסרים לצדדים האחרים כי אם יפעלו בדרכים של איומים והצעות החלטה, ידיה של איראן לא יהיו קשורות. עבדוללהיאן גם גילה שאיראן ניהלה ביומיים האחרונים חליפת מסרים עם ארצות הברית, ובמסגרתה הציעה יוזמות חדשות כדי לפתוח את הדרך להבנות על הסכם גרעין.

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית דיווחה שאיראן הודיעה לה שהיא מתכוונת להציב שני מתקני סרכזות-צנטריפוגות מתקדמות באתר העשרת האורניום התת-קרקעי בנתנז, נוסף למתקן דומה שהוצב שם בעבר. 

ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס להחלטת סבא"א ואמר כי "זוהי החלטה משמעותית אשר חושפת את פרצופה האמיתי של איראן". עוד אמר כי "ההצבעה היום בסבא"א מהווה תמרור אזהרה ברור לאיראן: אם תמשיך בפעולותיה, על המדינות המובילות להביא את הסוגיה האיראנית בחזרה למועצת הביטחון".

משרד החוץ בירושלים ברך אף הוא על החלטת מועצת הנגידים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, ואמר כי היא צעד ראשון והכרחי במטרה להחזיר את איראן לציות מלא למחויבויות שלה. "ההחלטה היום היא הבעת תמיכה של הקהילה הבינלאומית ביושרה ובמקצועיות של הסוכנות ושל העומד בראשה, ועל הקהילה הבינלאומית לפעול נגד איראן בכל האמצעים העומדים לרשותה", נכתב בהודעת המשרד.