מחלקת קורונה בבית החולים שערי צדק, ינואר
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

רופאי משפחה: זן הקורונה החדש גורם למחלה עם יותר תסמינים

לפי נתוני משרד הבריאות, חלה עלייה באשפוזים בבתי החולים • מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' אש לכאן רשת ב: תת-הזן החדש יותר עמיד לחיסון, ככל שהעלייה בתחלואה תימשך - יכול להיות שנמליץ לעטות מסכות בחללים פתוחים • מחקר: יעילות החיסון נגד הדבקה בתתי הזנים החדשים – נמוכה
קטי דור
09 ביוני 2022
06:57
עודכן ב 20:40

ברקע העלייה המחודשת בתחלואת הקורונה, רופאי משפחה מדווחים היום (חמישי) שווריאנט הקורונה החדש שמתבסס כעת בישראל, BA5, גורם למחלה שיש לה יותר תסמינים מאשר באומיקרון המקורי. דיווחיהם על החולים החדשים שאומתו בימים האחרונים תואמים לדיווחים הראשוניים שנצפים במשרד הבריאות, שמנתוניו עולה גם כי חלה עלייה באשפוזים בבתי החולים. בכל יום מגיעים לאשפוז בבתי החולים ברחבי הארץ 50-45 חולים חדשים, לעומת כ-30 בשבוע שעבר.

בבית החולים איכילוב היו בשבוע שעבר 12 חולי קורונה מאושפזים, והיום יש כבר 26. בבית החולים תל השומר היו ביום ראשון 12 חולים - והיום כבר 23. בבית החולים וולפסון התווספו מאתמול להיום חמישה מאושפזים.

יו"ר איגוד רופאי המשפחה, שהוא גם המנהל הרפואי בקופת חולים לאומית, דוקטור שלמה וינקר, אמר לכאן חדשות כי רופאי המשפחה ברחבי הארץ וכן החולים עצמם מתארים "תחושה כללית קשה יותר משפעת, שיעול שנמשך, עייפות לאורך יותר ימים והרגשה כללית רעה של יותר חולים". קופות החולים נערכות למצב שיצטרכו להאריך את שעות הפתיחה במתחמי בדיקות הקורונה.

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור נחמן אש, אמר הבוקר כי היות שהחיסון מגן פחות מפני הדבקה בווריאנט החדש, המלצה גורפת לחיסון חמישי אינה נכונה. "יש התלבטות גדולה אם יש מקום עכשיו לחסן בחיסון נוסף. להתחסן כל חצי שנה זה משהו חריג", אמר בריאיון לדב גיל-הר בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם פרופ' נחמן אש בכאן רשת ב

פרופסור אש הוסיף כי משרד הבריאות לא נחפז כשקיבל את ההחלטה להפסיק את החובה לעטות מסכות במקומות סגורים ואת הבדיקות בנתב"ג. לדבריו, אם תימשך העלייה בתחלואה, תישקל החזרת המסכות במקומות סגורים. הוא העריך שאם לא יתגלה בעולם זן מסוכן, לא יחודשו הבדיקות בנמל התעופה.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי יעילות החיסון מפני הדבקות בתתי-הזנים BA4 ו-BA5 נמוכה מאוד, עוד פחות מיעילות החיסון מפני הידבקות בזן אומיקרון. כך עולה ממחקר שעשו בית החולים שיבא והמעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות. עם זה, החוקרות פרופסור גילי רגב-יוחאי ופרופסור אלה מנדלסון אמרו כי אף שהיעילות מפני הידבקות נמוכה מאוד, החיסון במנה השלישית ובמנה רביעית עדיין מגן היטב מפני מחלה קשה.