-

מהן הסיבות להגירה השלילית מירושלים?

מחקר של מכון ירושלים למחקרי מדיניות מסביר כי בקרב דתיים וחרדים אחת הסיבות המרכזיות לעזיבה את העיר היא נושא הדיור, בעוד בקרב חילונים הסיבות הרבה יותר מגוונות ונעות בין איכות חיים, תעסוקה יחסים בין הקהילות ודיור | הנתונים המלאים
ורד פלמן
09 ביוני 2022
08:38

מחקר חדש של מכון ירושלים למחקרי מדיניות מצביע על הסיבות להגירה השלילית מהעיר. בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב פורסם היום (חמישי) כי בקרב דתיים וחרדים אחת הסיבות המרכזיות לעזיבה את העיר היא נושא הדיור, בעוד בקרב חילונים הסיבות הרבה יותר מגוונות ונעות בין איכות חיים, תעסוקה יחסים בין הקהילות ודיור.

55 שנים אחרי איחודה - לאן ירושלים הולכת? | צפו בסדרת הכתבות "סינדרום ירושלים"

בשנים האחרונות רכיב הדיור בשיקולי העזיבה יורד. מיכל קורח, חוקרת תחום חברה ואוכלוסיות במכון הסבירה כי "השוואה של המחקר הנוכחי למחקר שערכנו בשנים 2013-2011 מצביע על כך שבקרב החילונים, הדתיים והחרדים אנחנו רואים ירידה ברכיב הדיור ובמקביל עלייה ברכיב איכות החיים, שבמקביל אנחנו בוחנים מהו איכות חיים מעניין לראות את השוני בין הקבוצות".

עוד אמרה קורח כי החילונים ציינו שהם עזבו את העיר בגלל איכות חיים לא מספקת באופן כללי, וכך גם הדתיים. אצל החרדים הרכיב החשוב ביותר - עלות מחיה גבוהה בירושלים.

שיעור גדול יותר של הדתיים והחרדים שעוזבים את העיר עוברים ליישובים במטרופולין ירושלים, לעומת החילונים והמסורתיים - שבוחרים לעבור למגוון יישובים ובהם גם תל אביב ומרכז הארץ. עוד מסבירים במכון כי בניגוד לדעה הרווחת שיעור החרדים שעוזבים את העיר הוא אחוז לא מבוטל מהעוזבים.

באשר לסיבות להגעה לעיר בקרב חילונים בולטת מאוד ובצורה מובהקת נושא ההשכלה. העיר מושכת סטודנטים רבים שלא מעט מהם גם עוזבים אחרי הלימודים. בקרב חרדים ודתיים גורם בולט למעבר לעיר הוא סיבות משפחתיות - נישואין או מגורים בקרבת המשפחה.

האם העיר שחוברה לה יחדיו בדרך להתפרק? האזינו לעוד יום 

את המחקר הזמין משרד ירושלים ומורשת, נתנאל איזק מנכ"ל המשרד ציין כי "לאור הנתונים אנו פועלים למעבר כל יחידות משרדי הממשלה לירושלים, מה שיביא אלפי עובדים ומשפחותיהם להתגורר בעיר. רובע הכניסה לעיר החדש עתיד להיות מגנט לאזורי תעסוקה, מסחר, תעסוקה וגם דיור. כל ההתחדשות העירונית בעיר, אנחנו משקיעים הרבה כסף בתשתיות הפיזיות בעיר ודואגים לתעסוקה איכותית. פועלים על פי תמריצים לעודד חברות גדולות כדי להגיע לירושלים ולהעלות את רף השכר".

תגיות:
ירושלים