-

כולם רוצים דירה – או שכולם רוצים דירה במרכז?

מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל יעקב קוינט בריאיון בכאן רשת ב: "הפער בהיצע לא כזה משמעותי. בסוף יש אזורי ביקוש ואנשים נורא רוצים לגור במרכז" • ביום ראשון, 3 ביולי, תיפתח ההרשמה להגרלה נוספת של "דירה בהנחה" עם 5,000 יחידות דיור
משחקי הכיס
09 ביוני 2022
09:31
עודכן ב 11:28

רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון הודיעו היום (חמישי) כי ביום ראשון, 3 ביולי, תיפתח ההרשמה להגרלה חדשה של התוכנית "דירה בהנחה". בהגרלה יהיו כ-5,000 יחידות דיור ביישובים ברחבי הארץ, ביניהם: אילת, אשדוד, בית שמש, דיר חנא, חיפה, ירושלים, נצרת, צפת, עראבה, רמת גן ראש העין ושדרות.

בהגרלה הראשונה של התוכנית שהתקיימה באפריל זכו 10,053 משקי בית, ונרשמו כ-120 אלף משקי בית – מספר הנרשמים הגבוה ביותר אי פעם. מסיום ההרשמה להגרלה הראשונה ועד היום הצטרפו כ-11 אלף זכאים חדשים.

מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל יעקב קוינט התייחס בריאיון במשחקי הכיס בכאן רשת ב לפעולות של הגוף בראשותו להגדלת היצע הדירות בישראל במטרה להוזיל את המחירים: "אנחנו עושים הכול כדי להגדיל את היצע הדירות - שום דבר לא פותר את הבעיה במכה אחת".

האזינו לריאיון המלא עם מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל יעקב קוינט

עם זאת אמר כי הוא לא חושב שהבעיה בהיצע הדירות היא עד כדי כך משמעותית: "הפער לא גדול, הוא פער של עשרות אלפי יחידות דיור, אפשר לגשר עליו. יש יותר דירות ממשקי בית בישראל". כשנשאל איך הוא מסביר את המחירים הגבוהים למרות שיש יותר דירות מאנשים בישראל אמר: "בסוף יש אזורי ביקוש ואנשים נורא רוצים לגור במרכז. יש דירות שנבנות באלפים בנתיבות וקריית אתא". 

לקראת ההגרלה הקרובה של "דירה בהנחה", נשאל קוינט כמה דירות ישווקו בערים במרכז הארץ? "יש 350 דירות ברמת גן", השיב. "ההשפעה של המדינה באזור המרכז היא מוגבלת, כי אלה קרקעות שהוחכרו בעבר. אין יחידת דיור אחת על המדף שהיא ברת שיווק שאנחנו לא משווקים".  

שר הבינוי והשיכון, זאב אלקין מסר כי "אנחנו ממשיכים לעשות הכל כדי לאפשר לזוגות הצעירים לרכוש דירה בהנחה משמעותית. עד לסוף השנה נגריל 15 אלף יחידות נוספות, כך שעד סוף השנה כ-30 אלף דירות יוגרלו לזכאים".

מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל, ינקי קוינט הוסיף כי "מדובר בצעד משמעותי נוסף במסגרת מאמצי הרשות להגדלת היצע הקרקעות לדיור ובעיקר לדיור בר השגה למשפחות וצעירים בישראל".

איך תרשמו להגרלות? 

כדי להירשם יש להנפיק אישור זכאות. ניתן להנפיק את האישור באופן מקוון דרך אתר התוכנית, מי שלא יכול להירשם באופן מקוון יכול להירשם מרחוק רישום דיגיטלי באמצעות טפסים מקוונים באתרי החברות או דרך מוקדי השירות; אלונים *2850, מילגם *6078 , עמידר *6266.

עלות הנפקת אישור הזכאות לתוכניות של "דירה בהנחה" – 240 שקלים. הליך ההנפקה אורך עד 10 ימים, והאישור תקף לשנה. האפשרות להנפיק אישור זכאות תהיה פתוחה עד 7 ביולי. 

בהכנת הידיעה השתתפה דנה ירקצי