-
צילום: גטי אימג'ס

בלחץ ה-BDS: להקה בה חבר מקס אולארצ'יק ביטלה הופעות בישראל

אלון אולארצ'יק, אביו של המוזיקאי הישראלי שחבר בלהקה big thief: "הם קיבלו אלפי איומים" • הבעלים של מועדון הבארבי שהיה אמור לארח את ההופעה זעם בפוסט בפייסבוק: "חבורת מוזיקאים עלובים ללא עמוד שדרה"
דורית אסרף מזרחי
09 ביוני 2022
13:51

הלהקה האמריקנית Big Thief, בה חבר הישראלי מקס אולארצ'יק, ביטלה היום (חמישי) שתי הופעות שתוכננו להתקיים במועדון הבארבי בתל אביב, בעקבות לחץ מצד ה-BDS. המוזיקאי הישראלי אלון אולארצ'יק, אביו של מקס, אמר לכאן חדשות בעקבות הביטול: "הם קיבלו אלפי איומים, הם מתגברים על זה אבל התגובה שבאה בעקבות זה שהם כן מופיעים הייתה איומה ונוראה, הם התמוטטו מזה". 

אולארצ'יק מסר בנוסף: "מקס מתמוטט מזה גם, הוא מאוד רצה שזה יקרה. הם הלהקה הכי לא פוליטית שאני מכיר, אין להם סטייטממט לגבי ישראל, הפ כותבים שירים על יחסים ואנושיות". בנו של אלון, מקס בן ה-34, הוא הבסיסט של הלהקה, ומתגורר בניו יורק מאמצע העשור הקודם. הוא שיחק בעבר בסדרות הישראליות "אדומות" ו-"פיק אפ". 

הלהקה האמריקנית Big Thief. מתוך עמוד הפייסבוק הרשמי של הלהקה

בפוסט שפורסם היום בעמוד הפייסבוק של המועדון האשימו את הלהקה בכניעה ל-BDS: "העולם רחוק מלהיות מושלם ובתוך כך ישראל. העוולות קיימות מאות שנים ונאיבי או תמים האדם שיחשוב שהכל ייפתר עקב איומים הפחדות או חרמות. בעצם הביטול שלכם רק גרמתם לי צער עליכם, חבורת מוזיקאים עלובים ללא עמוד שדרה שמפחדת מהצל של עצמה. כפי הנראה לא תכנסו לדפי ההסטוריה כאומנים משפיעים בעלי אג'נדה כפי שהיו אומני העבר".

רק בשבוע שעבר פרסמה הלהקה פוסט הבהרה סביב הופעתה בישראל בו נכתב: "אנחנו שמחים להכריז על שתי הופעות בעיר הולדתו של מקס תל אביב. חשוב לנו לחלוק את הבתים, המשפחות והחברים שלנו אחד עם השני, כדי להגיע להבנה עמוקה יותר של האנשים והמקומות שעשו אותנו מי שאנחנו".

בהמשך נאמר: "אנחנו מבינים את הטיב הפוליטי של לנגן בישראל וגם את ההשלכות. הכוונות שלנו הן לא להקטין את ערכיהם של אלו שתומכים בחרם, או להפנות גב לאלה שסובלים". בתוך כך, כתבה הלהקה, טרם הביטול, כי תתרום את רווחי ההופעה לארגון המספק סיוע הומניטרי לילדים פלסטיניים. 

הלהקה האמריקנית Big Thief היא אחת מהלהקות המוערכות ביותר בעולם המוזיקה האלטרנטיבית והייתה מועמדת 3 פעמים לגראמי עבור האלבום האלטרנטיבי הטוב ביותר ושיר הרוק הטוב ביותר. היא נוסדה בניו יורק בשנת 2015, והוציאה חמישה אלבומים, האחרון שבהם בפברואר האחרון. הלהקה של אולארצ'יק כבר הופיעה בישראל בעבר, בנובמבר 2017. הם אף קבעו הופעה נוספת בארץ בשנת 2020 אך זו בוטלה בשל משבר הקורונה. 

תגיות:
BDS
,
מוזיקה