נתניהו, דיסטל-אטבריאן, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

תקרית חריגה בין נתניהו לדיסטל-אטבריאן

הוויכוח בין השניים: על רקע דיווחים על חזרתו של השר גדעון סער למפלגה • גורמים בקואליציה: המשבר מול אורבך בשליטה • במקביל, ח"כ מיכאל ביטון מאיים לא להגיע להצבעות בכנסת
זאב קם ומיכאל שמש
12 ביוני 2022
07:01

תקרית חריגה אירעה בשבוע שעבר בין יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו לבין ח"כ גלית דיסטל-אטבריאן בסמוך למליאת הכנסת. כך פורסם הבוקר (ראשון) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. על פי הפרסום, נתניהו פנה לח"כ דיסטל-אטבריאן לפני נאומה במליאה וביקש ממנה שלא לערב בו את משפחתו של השר גדעון סער. "בלי לערב משפחות, את יודעת שאני לא אוהב את זה", אמר.

הפרסום של זאב קם בכאן רשת ב

זה קרה ביום שהדיווחים על מו"מ בין נתניהו לסער היו מאוד אינטנסיביים וח"כ דיסטל-אטבריאן היתה בטוחה שדברי נתניהו מחזקים את האפשרות הזו ואולי אף את חזרתו של סער לליכוד. לפי עדות כמה ח"כים לאירוע, אמרה דיסטל-אטבריאן לאחר מכן: לא, אני מתה, אני מתה. אני לא מאמינה. לא יכול להיות שאנחנו נחזיר את סער לליכוד. זה בלתי נתפס. אני לא אשאר ככה בליכוד, אם סער יחזור.

בשלב הבא, ח"כ אמיר אוחנה ביקש להרגיע את הרוחות ואמר לח"כ דיסטל-אטבריאן: נתניהו באמת לא אוהב שמערבים משפחות. טיפסת עם הספקולציה שלך על עץ גבוה מידי. אין מצב שהוא יצרף את סער. ח"כ דיסטל-אטבריאן נרגעה בשלב הזה וקיבלה את הדברים. מלבדה, ישנם עוד חברי כנסת בליכוד שמתנגדים נחרצות לחזרה אפשרית של סער למפלגה.

בתוך כך, ח"כ דוד ביטן מהליכוד אמר היום כי אין שום היתכנות שהשר גדעון סער יחזור לליכוד. על רקע הדיווח, לפיו נתניהו ביקש מחברי כנסת בליכוד שלא לתקוף את בני משפחתו של סער, אמר ביטן כי אין זו פעם ראשונה שנתניהו מבקש שלא לתקוף את בני משפחותיהם של יריביו. "נתניהו תמיד אומר לא לתקוף משפחות, הוא לא רוצה שייתקפו את המשפחה שלו", אמר ביטן.

האזינו לריאיון עם ח"כ דוד ביטן בכאן רשת ב

חבר הכנסת הוסיף כי הוא בעד יציאה לבחירות. "יש לנו סיכוי טוב מאוד לקבל 61 מנדטים. הציבור מחכה לשינוי, לא סתם לאנשים שיהיו שרים", אמר. הוא ציין בנוסף כי הוא בעד שריון מקומות ברשימת הליכוד בעבור כל חבר כנסת שיעבור למפלגה, בהם סילמן ואורבך.

גורמים בקואליציה: המשבר מול אורבך בשליטה

בתוך כך, גורמים בקואליציה אומרים שהמשבר מול חבר הכנסת ניר אורבך בשליטה. בשלב זה בקואליציה אופטימיים לגבי המשבר מול חבר הכנסת שאיים לפרוש ולעבור לליכוד. גם במפלגות האופוזיציה מדווחים שהמגעים עם אורבך התקררו.

השבוע צפוי להיות מתוח במיוחד בקואליציה. ישנם עוד כמה משברים שלא נפתרו, בראשם מול חברי הכנסת רינאוי-זועבי וגנאים בעניין חוק יהודה ושומרון. בנוסף לכך, משבר מול חבר הכנסת מיכאל ביטון שדורש שינוי ברפורמת התחבורה הציבורית. הוא מאיים לא להגיע להצבעות בכנסת, איום שעלול להפוך ממשי כבר ביום חמישי הקרוב. גם הרפורמה בחקלאות עלולה להביא לקשיים עוד השבוע. כל הדברים האלו יעלו היום בישיבת ראשי סיעות הקואליציה.

אמש פורסם בתוכנית "חדשות השבת" בכאן 11, כי לקראת פגישתם הבוקר, ראש הממשלה נפתלי בנט העביר בסוף השבוע מסר לח"כ ניר אורבך, לפיו ישריין אותו ברשימתו גם לבחירות הבאות. עם זה, לדברי מקורבים לאורבך הוא אינו מאמין לכך, ומעריך כי בסבירות גבוהה לא יימצא לו מקום בסיעתו של בנט לבחירות הבאות.