t
אתר בנייה
צילום: יוסי זליגר, פלאש90

אלו צעדי הממשלה להוזלת מחירי הדיור

שר האוצר, שרת הפנים שקד ושר השיכון והבינוי אלקין הציגו את התוכנית במסיבת עיתונאים • ליברמן: יש 151 אלף יחידות דיור בבנייה פעילה | הצעדים המלאים
דנה ירקצי
12 ביוני 2022
13:48
עודכן ב 14:11

צפו בשידור 

שר האוצר אביגדור ליברמן, שרת הפנים איילת שקד ושר השיכון והבינוי זאב אלקין כינסו היום (ראשון) מסיבת עיתונאים על תוכנית הדיור הממשלתית. ליברמן  הציג כי משך זמן ממוצע להוצאת היתרי בנייה בארצות הברית הוא 81 יום, באנגליה 88 ובישראל 368. משך זמן ממוצע לבנייה 15.5 חודשים בארצות הברית ובאנגליה, אך בישראל כמעט פי 2 - 30 חודשים. נכון לסוף שנת 2021, בישראל יש 151 אלף יחידות דיור בבנייה פעילה. כמו כן, השכר דירה עלה ב-1.5% באפריל 2022 לעומת אפריל 2021.

שר האוצר מתח ביקורת על הפרסומים בעניין ההתייקרות של שכירת דירה. במסיבת העיתונאים אמר ליברמן כי לא ינהל את כלכלת ישראל לפי הרשתות החברתיות. הוא הוסיף כי "קשה לקבל עלייה של 40% בשכר הדירה בקנה מידה ארצי וצריך לדבר לפי נתונים בדוקים.

השר אלקין אמר כי ״אנחנו יוצאים עם שורה של צעדים שישפיעו על ההיצע והיכולת של זוג צעיר לקנות דירה במחיר סביר. כל מה שמוצע פה כבר בוצע, והצביעו עליו במועצת מקרקעי ישראל, ומחכות לחתימה של שר האוצר".

הצעדים

1. הגדלת אחוז הזכאים במכרזים ממשלתיים מ-%60 ל-80% במרכז הארץ.

המשמעות - הוספה של 10,000 יחידות דיור בשנה לדירה בהנחה. להגרלה הגדולה האחרונה נרשמו 120 אלף, ועשרת אלפים זכו. התוספת הזאת תאפשר לגדול מעבר למספר 30 אלף ותאפשר בשנה הבאה להגיע ל-40 אלף יחידות דיור.

2. הצמדת השומה לשנת 2020 וביטול ההצמדה שתוכננה לשנת 2022, כל שמועמקת ההנחה עד ל-500 אלף שקל.

יש עלייה של המדד בארץ בהשוואה לשנים קודמות וביחד החלטנו להגיד לזוגות צעירים - המחיר נשאר, מוותרים על ההצמדה של המדד.

3. בני מקום במרכזי דירה בהנחה

הגדלת אחוז הזכאות לבני המקום. בכלל הארץ מ-25% ל-35%. יישובים בעדיפות לאומית מ-32% ל-40% ויישובים בעדיפות לאומית ל-50%. החלטה על קבוצת תעדוף חדשה ביישובי פריפריה מגדירה בן מקום כמי שמתגורר ביישוב 12 חודשים.

4. תיקון לחוק המכר

תשלום מדד תשומות הבנייה על רכיב הבנייה בלבד, ביטול תשלום מדד תשומות הבנייה על רכיב הקרקע ועל רווח יזמי וביטול תשלום לעורך דין.

5. תקציב תוספתי לבניית מוסדות ציבור לרשויות מקומיות

על כל דירה שתשווק  - תוספת לעירייה של 30 אלף שקלים ליחידת דיור. הסכום ישולם בשני חלקים: חצי בעת השיווק, וחצי שני במתן היתר בנייה. הסעיף הזה ייכנס כהוראת שעה לשנה וחצי.

6. דירה בהנחה בפריפריה

הגדלת סבסוד פיתוח ליזם בעוד 40 אלף שקל בפריפריה, יובא לאישור בקבינט הדיור הקרוב וקידום הסכמי מסגרת עם מועצות אזוריות.

7. עידוד בנייה בהתיישבות כפרית באמצעות הסכמי גג במודל העירוני.

8. תיעוש

מעבר לבנייה מהירה ומתועשת, מדובר בקיצור של כשנה של לוחות זמנים של הבנייה. הדרך לעשות את זה - קידום הקמת מפעלים לבנייה מודולרית בשטחי המדינה, ובמקביל הקמת מבנים ראשונים בשינוע מהמפעלים בחו"ל. זה במסגרת דיוני תקציב במשרד האוצר.

צעדי משרד הפנים

1. הגדלת שכר בודקי תוכניות - ראינו שההליכים לוקחים הרבה זמן, אנחנו רוצים להביא העלאה בשכר של בודקי תוכניות, להוסיף עובדים ולאפשר מיקור חוץ לוועדות התכנון.

2. מתן סמכות מקבילה לרשויות המקומיות - באופן שיוכלו לתכנן בינוי למגורים בשיעור של אלפי מ״ר. אני רוצה שהוועדות המקומיות יהוו תחרות לוועדות המחוזיות.

3. ביטול ולונטריות ברישוי עצמי - רוצים בחוק ההסדרים הקרוב להעביר את זה כחובה.

4. פתיחת לוח 2 - החלטה עקרונית. המטרה להגדיל את ההתיישבות הכפרית, ההחלטה עברה במועצה הארצית, ההחלטה הסופית תיקח עוד שלושה חודשים ואישור ממשלה.

5. כל בית שהוא צמוד קרקע יוכל להגדיל ב-45 מטרים או לפצל - תיקון תקנות היתכנות והבנייה כדי ליצור תמריץ כלכלי לרשויות המקומיות.