טורקיה

פרסום ראשון: סוכל פיגוע איראני נגד יעדים ישראליים בטורקיה

גורמי ביטחון בישראל ביקשו לפני כחודש מהטורקים לפעול נגד התשתית האיראנית שפעלה במדינה • לפני כשבוע וחצי המל"ל פרסם אזהרת מסע לטורקיה עקב התרעה קונקרטית ואיום ממשי לפיגועי נקם איראניים בישראלים, אחרי חיסול בכיר במשמרות המהפכה המיוחס למוסד • המטה ללוחמה בטרור מזהיר: "הסכנה עדיין לא חלפה"
איתי בלומנטל ועמיחי שטיין
12 ביוני 2022
16:09
עודכן ב 17:09

פרסום ראשון: גורמי ביטחון ישראליים סיכלו לפני כחודש ניסיון פיגוע איראני נגד יעדים ישראליים על אדמת טורקיה. גורמי הביטחון בישראל עדכנו את מקביליהם בטורקיה על הכוונה להוציא לפועל את הפיגוע, ופנו אליהם בבקשה שיפעלו נגד התשתית האיראנית שפעלה במדינה.

הדבר נודע היום (ראשון), רק שבוע וחצי לאחר שהמל"ל פרסם אזהרת מסע לטורקיה עקב התרעה קונקרטית ואיום ממשי לפיגועי נקם איראניים בישראלים, אחרי חיסול בכיר במשמרות המהפכה, חסן סייד חודאי, המיוחס למוסד. חשוב לציין, כוונה איראנית לפגוע ביעדים ישראליים בחו"ל קיימת כבר שנתיים. מה ששונה הפעם הוא איום ממשי קונקרטי כלפי ישראלים שנמצאים בטורקיה. ההערכה היא שאיראן מתכננת לפגוע גם בתיירים ישראלים - ולא רק ביעדים רשמיים. במטה ללוחמה בטרור מזהירים: "הסכנה עדיין לא חלפה".

כפי שפורסם לפני כשבוע וחצי בחדשות הערב בכאן 11, טורקיה עודכנה מראש באזהרת המסע הישראלית. בישראל רואים בטורקים שותפים ביטחוניים, ומדיניים לאיומים האיזוריים, ושומרים איתם על קשר רציף - גם בנושא הזה.

לפני כשבוע וחצי הותר לפרסום כי ישראל העלתה את הכוננות הביטחונית בתגובה לחיסול בכיר משמרות המהפכה. בין היתר תוגברו מערכי ההגנה האווירית וכיפת ברזל מחשש לשיגור טילים וכלי טייס בלתי מאויישים מתאבדים לעבר מטרות בישראל.

לקראת מלחמה עם איראן? | עוד יום

עיתון הניו יורק טיימס דיווח כשבוע קודם לכן כי ישראל הודיעה לארצות הברית שהיא זו שחיסלה את בכיר משמרות המהפכה בטהראן. על פי הדיווח, מטרת החיסול, כפי שאמרה ישראל לאמריקנים, היא לאותת לאיראנים - הפסיקו את יחידת 840 של כח קודס שמתכננת פיגועים נגד יהודים וישראלים בחו"ל.

חודאי חוסל לפני כשלושה שבועו בלב הבירה טהראן סמוך לביתו. לפי סוכנות הידיעות האיראנית תסנים, שני חמושים רכובים על אופנוע ירו חמישה כדורים בראשו של חודאי וברחו מהזירה. במקביל, משרד המודיעין האיראני טען כי חשף רשת ריגול ישראלית ושחבריה נעצרו על ידי משמרות המהפכה. עוד טענו באיראן כי מדובר באנשי מודיעין שהיו מעורבים בחקירת מנצור רסולי.

לפי עיתון אלקבס הכוויתי, חודאי חזר לאחרונה מסוריה, שם שימש כאחד מעוזריו של קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס הקודם, שחוסל בשנת 2020 על ידי ארצות הברית. עוד מעריך אלקבס כי חיסולו נחשב "לפירצה הביטחונית הגדולה ביותר באיראן לאחר חיסולו של פח'רי זאדה".