בית החולים שיבא
צילום: אבי דישי, פלאש 90

משפחת צעירה שאושפזה עם סכיזופרניה: התרופות שקיבלה הפכו אותה סיעודית

אנדריי, אביה של ורוניקה בת ה-28, שהתמוטטה במהלך אשפוז במחלקה הפסיכיאטרית בבי"ח שיבא, לכאן רשת ב: "היו סימפטומים שהיו אמורים להדליק נורה אדומה" • ביתו אושפזה באוגוסט 2020 וכעבור כמה ימים מצאו אותה בחדרה ללא דופק ונשימה. המשפחה טוענת כי התרופה שניתנה לה והיעדר ניטור גרמו למצבה
דקלה אהרן שפרן
14 ביוני 2022
13:41

משפחתה של ורוניקה, בת 28 שלוקה בסכיזופרניה, תובעת את בית החולים שיבא שברמת גן בטענה כי שילוב התרופות שניתנו לה בזמן אשפוזה במחלקה הפסיכיאטרית גרמו לה להפוך לסיעודית. כך פורסם היום (שלישי) בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב. עוד טוענת משפחתה כי הצוות לא ניטר מספיק את מצבה. בריאיון עם קרן נויבך בתוכנית "סדר יום" סיפר אביה כי מנהל המחלקה אמר לו ולאישתו כמה שעות לאחר התמוטטות ביתם: "זה יכול לקרות לכל אחד - טוב שזה קרה בבית חולים".

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

ורוניקה אושפזה בבית החולים שיבא בחודש אוגוסט 2020 עקב החמרה במצבה הנפשי, וכעבור כמה ימים מצאו אותה אנשי הצוות הרפואי על רצפת חדרה כשהיא ללא דופק ונשימה. בריאיון עם קרן נויבך הוסיף אביה, אנדריי, כי עד להתמוטותה, ביתו סבלה מתופעות לוואי רבות ומחלות, בהן דלקת ריאות. "ביקרתי אותה ואמרתי לה שיהיה בסדר. והיא אמרה לי 'כואב לי הלב, מחר אני אמות'", סיפר אנדריי. 

יום למחורת, בשעה 6:00, התקשרו אליו מבית החולים ואמרו לו לבוא מהר למקום. "הגעתי ואמרו שהיא בטיפול נמרץ, שמצאו אותה בלי דופק ובלי נשימה. היא הייתה כמעט שלושה חודשים בקומה", ממשיך אביה של ורוניקה לספר על היום בו התמוטטה ביתו. רק ב-12:00, הוא משחזר, מנהל המחלקה הפסיכיאטרית בבית החולים ביקש ממנו ומאישתו לשוחח על האירוע. לדבריו, מנהל המחלקה אמר להם על האירוע "כמו רובוט" כי "זה יכול לקרות לכל אחד, תגיד שזה טוב שזה קרה בבית חולים". 

אנדריי סיפר כי אחרי שלושה חודשים וחצי ורוניקה יצאה מהקומה וכעבור כחודש וחצי היא שוחררה מאשפוז וחזרה לבית הוריה. "הבת שלי הלכה על הרגליים שלה - עכשיו היא במיטה. אני עושה טיפולים כל יום מהבוקר עד הלילה. גם בלילה אני צריך לקום אם המכשירים מצפצפים, אני טס אליה", סיפר אביה של ורוניקה. אחרי כן הוסיף כי הם מתקשים למצוא מטפלת סיעודית לורוניקה, כך שהוא ואשתו לא יכולים לעזוב את הבית.

עורך הדין שמייצג את המשפחה, דניאל שבח, הסביר בריאיון לקרן נויבך כי "הטענה העיקרית היא שהתרופה בה הוחלט לטפל בורוניקה היא תרופה שידועה בכך שצריך ללכת איתה בזהירות. כל התהליך של עליית המינון חייב להיות תחת ניטור לבבי כי אחת הסכנות המרכזיות שלה היא כשל לבבי". לורוניקה, הוא אמר, כבר בהתחלה נתנו מינון גבוה של התרופה, ואחרי כן העלו לה את המינון במהירות - מבלי שבוצע כל הניטור.

מאחורי דלתיים סגורות | האזינו לעוד יום 

לא רק שלא בוצע הניטור הנדרש, אמר אנדריי, ביתו גם הציגה סימפטומים "שהיו אמורים להדליק נורה אדומה". "אמרתי לרופאה ביום האחרון - אם אתם רואים שהיא במצב קשה פתאום אפשר לחבר אותה למכשיר סטורציה, כדי שתשמעו אם משהו קרה", סיפר אנדריי והוסיף כי הדבר לא נעשה, והצוות מצא את ורוניקה אחרי שהייתה בהכרה כבר זמן רב.

מהמרכז הרפואי שיבא נמסר: "מדובר במתמודדת נפש שטופלה במסירות ובמקצועיות על ידי הצוותים הרפואיים במשך כל תקופת אשפוזה וכי המטופלת קיבלה טיפול רפואי מיטבי ובסטנדרטים המקצועיים של המרכז הרפואי שיבא. עוד נמסר כי בעת האירוע הוענק למטופלת טיפול רפואי מיידי, מציל חיים" וכי מבדיקה שנערכה לאחר האירוע לא נמצא כל קשר בין שילוב התרופות וההתדרדרות במצבה".