-
צילום: יונתן שיקלי ויונתן זינדל, פלאש 90

התנאי הבלתי אפשרי של ח"כ אורבך לחזרה לקואליציה

אורבך דרש מבנט: הרחבה מספרית של הקואליציה כדי להחזיר את הרוב שהיה לה עד פרישתה של סילמן
זאב קם
15 ביוני 2022
06:53
עודכן ב 07:34

התנאי הבלתי אפשרי של אורבך כדי שיחזור לקואליציה: בשיחותיו עם ראש הממשלה נפתלי בנט, הציב חבר הכנסת ניר אורבך תנאי אחד כדי שיסכים לחזור ולשמש חבר בקואליציה - הרחבה מספרית של הקואליציה כדי להחזיר את הרוב שהיה לה עד פרישתה של ח"כ עידית סילמן. כך פורסם הבוקר (רביעי) בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. 

הרחבת הקואליציה יכולה להיעשות בדרך של צירוף מפלגה חדשה או חלק ממפלגה, או לחילופין באמצעות החזרתה לקואליציה של סילמן. ללא אחד משני הדברים האלו לא יחזור אורבך לקואליציה, מה שהופך את חזרתו לכמעט בלתי אפשרית בשל הסיכוי הנמוך להרחיב את הקואליציה.

בתוך כך, בקואליציה יופתעו לגלות היום שאורבך יוצא לחופשה בצפון לכמה ימים ולא יגיע כלל לכנסת, לא להצבעות ולא לפגישות נוספות עם ראש הממשלה, לפחות לא בימים הקרובים. מה שלא יוסיף ליציבות הקואליציה.

בד בבד, בקואליציה נערכים לרצף הפסדים היום בכנסת לקראת ההצבעות בהצעות החוק הפרטיות. בשל כך הם שוקלים לצאת מהמליאה כדי לא להתבזות בהפסדים. בנוסף, חברת הכנסת ג'ידא רינאוי זועבי צפויה להצביע עם האופוזיציה בהצעות חוק חברתיות וכאלה שנוגעות לטובת החברה הערבית. שאר ה"מורדים" של הקואליציה מסתפקים לעת עתה בהיעדרות מהמליאה.


חבר הכנסת אורבך הודיע שלשום כי לא יצביע עם הקואליציה עד להודעה חדשה. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי השיחה שקיים טרם הודעתו עם ראש הממשלה נפתלי בנט הייתה סוערת והובילה לנטישה בזעם של אורבך את הפגישה.

עבאס על דברי כהנא שפורסמו בכאן חדשות: "אנחנו צריכים לחיות יחד מתוך בחירה - ולא אילוץ"

יו"ר רע"ם, מנסור עבאס, התייחס הבוקר לדברי כהנא בנוגע לערבים שפורסמו אתמול בכאן חדשות, ואמר בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב: "אני מבין אותו ויודע מאיפה זה בא. הוא רצה להסביר איך הגיע למסקנה שאנחנו צריכים להשלים אחד עם השני. אבל זו לא סובלנות אמיתית, אלא מתוך אילוץ". עבאס הוסיף כי "אנחנו צריכים לחיות ביחד בארץ הקודש מתוך בחירה".

האזינו לריאיון המלא עם יו"ר רע"ם מנסור עבאס בכאן רשת ב

אתמול פורסם שסגן השר כהנא אמר בדברים שנשא בתיכון "דרך אבות" שבאפרת: "אם היה כפתור שאפשר ללחוץ עליו, שיעלים מפה את כל הערבים, שולח אותם ברכבת אקספרס לשוויץ, שיחיו שם חיים מדהימים, מאחל להם את כל הטוב שבעולם בשוויץ, הייתי לוחץ על הכפתור הזה. אין כפתור כזה, כנראה נועדנו פה להתקיים על האדמה הזו באיזושהי צורה". הדברים עוררו את זעמם של חברי כנסת, וכהנא אף התקשר להתנצל בפני חבר הכנסת אחמד טיבי על הדברים.