החתימה על ההסכם

בעקבות המלחמה באוקראינה: ישראל תייצא גז לאירופה

שרת האנרגיה אלהרר חתמה במצרים על מזכר ההבנות. הגז יועבר לאירופה דרך מצרים
מיכל וסרמן ועמיחי שטיין
15 ביוני 2022
10:56

ישראל חתמה הבוקר (רביעי) על הסכם לייצוא גז טבעי ישראלי לאיחוד האירופי על רקע המלחמה באוקראינה. הגז יועבר לאירופה דרך מצרים, שגם היא תהיה חלק מההסכם, ושם הוא יהפוך לנוזלי – ויועבר באוניות לרחבי אירופה. שרת האנרגיה קארין אלהרר נפגשה במצרים עם נשיאת האיחוד האירופי, אורסולה פון דר ליין ועם מקביליה מהאיחוד האירופי ומצרים, וחתמה על מזכר ההבנות בנושא.

תוקפו של ההסכם הוא מיום חתימתו ולמשך שלוש שנים. לאחריהן, הוא יחודש באופן אוטומטי לשנתיים נוספות. לפי מזכר ההבנות שנחתם, ישראל, מצרים והאיחוד האירופי "מכירים בכך שגז טבעי ישמש לצרכי אנרגיה לפחות עד שנת 2030, ולאחר מכך צריכתו תפחת באירופה בהדרגה עד לשנת 2050", עד לעמידה במחויבות מדינות האיחוד לכלכלה מאופסת פליטות. עוד סוכם כי האיחוד האירופי יעודד חברות אירופיות להשתתף בהליכים תחרותיים לחיפוש והפקת גז טבעי במים הכלכליים בישראל ובמצרים.

ראש הממשלה נפתלי בנט צייץ בתגובה לחתימת ההסכם: "הופכים את ישראל לשחקנית מפתח בשוק האנרגיה העולמי. לראשונה בהיסטוריה, ישראל תשתף פעולה עם מצרים ותייצא גז טבעי כחול לבן לאיחוד האירופי". נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, אמר מצדו במסיבת עיתונאים, כי "ביקור נציבת האיחוד במצרים מגיע על רקע השאיפות להגביר את שיתוף הפעולה בין מצרים לאיחוד האירופי במטרה להשיג יציבות ושגשוג באזור ובעולם". אי-סיסי לא הזכיר בדבריו את ישראל.

בשבועות האחרונים ישראל והאיחוד האירופי היו במשא ומתן מרתוני כדי לסגור את פרטי ההסכם, וזאת מכיוון שבאיחוד האירופי אמרו לישראלים שהם מעוניינים כי הגז הישראלי יגיע לאירופה, במקום הגז הרוסי, עוד לפני החורף הבא.

בעקבות הפלישה הרוסית לאוקראינה, האיחוד האירופי מעוניין להוריד את התלות בגז הרוסי, ולכן הוא פנה לשורה של מדינות, בהן ישראל, כדי לחתום על עסקאות לייצוא גז ליבשת.