מטוס איראני הנושא דגל ונצואלה

משטרת ארגנטינה פשטה על בית המלון שבו עצורים 5 איראנים מהמטוס שקורקע

בפשיטה החרימו השוטרים מחשבים ניידים, טאבלטים ומסמכים • דיווח: קברניט המטוס השתתף כטייס בצבא ונצואלה בניסיון ההפיכה של צ'וואס שבו נהרגו 170 בני אדם
בן יניב
15 ביוני 2022
15:53

פרשת המטוס האיראני: משטרת ארגנטינה פשטה ביממה האחרונה (רביעי) על בית המלון שבו עצורים חמישה איראנים ועוד 14 בכירים ונצואליינים, כחלק מחקירת מטוס התובלה האיראני שקורקע בתחילת השבוע בעקבות חשד לקשר עם משמרות המהפכה. בפשיטה נלקחו לבדיקה 18 מכשירים ניידים, טאבלטים ומסמכים שונים. הלילה דווח כי פרגוואי יידעה את הרשויות בארגנטינה על כך שחברת התעופה המפעילה את המטוס פועלת תחת עיצומים אמריקנים וכן על "תוכן מודיעיני מדאיג" בכל הקשור לנוסעים במטוס.

בית המשפט הפדרלי בארגנטינה אישר שלשום את בקשת הממשלה להשבית את המטוס, שנשא דגל ונצואלה ורשום בעלות איראנית, ואת דרכוניהם של חמישה אזרחים איראנים שהיו עליו. אחד מאותם איראנים שהיו על הטיסה קשור למשמרות המהפכה האיראניות ושמו נקשר בעבר לחברה שהאמריקנים טוענים שמסייעת בהעברת כלי נשק לחיזבאללה. המטוס נחת בארגנטינה ב-6 ביוני, ובמדינה לא הציגו שום חשד גלוי בכל הקשור אליו עד שעלו קריאות רמות מצד הקהילה היהודית וגופי אופוזיציה.

רשת החדשות TN דיווחה כי הקברניט של המטוס המדובר, טארוחיו קאנדור, השתתף כטייס בצבא ונצואלה בניסיון ההפיכה של הוגו צ'וואס ב-1992, אירוע שבו נהרגו 170 בני אדם. הרשויות בארגנטינה אוסרות על כניסת משתתפי ניסיונות ההפיכה לשטחה.