מתוך: "שנות אור"
צילום: יח"צ

בגלל נשיקה בין נשים: "שנות אור" נאסר להקרנה במדינות מוסלמיות

המדינות המצנזרות: איחוד האמירויות, סעודיה, מצרים, עומאן, קטאר, בחריין, כוויית, מלזיה ואינדונזיה • הסרט של דיסני ופיקסאר מצטרף לשורת סרטים שצונזרו לאחרונה במדינות מאותה סיבה • הסרט יעלה בסוף השבוע לאקרנים בישראל
אלון פרוכטר
13 ביוני 2022
17:56

"שנות אור", סרט האנימציה החדש של אולפני דיסני ופיקסאר, נאסר להקרנה באיחוד האמירויות בעקבות סצינת נשיקה בין שתי נשים. כך דיווח הערב (שני) אתר "הוליווד ריפורטר". על פי הדיווח, משרד התקשורת בנסיכות הודיע כי הסרט, שאמור לצאת בסוף השבוע ברחבי העולם, לא קיבל היתר להקרנה בשל "הפרה של תקני תוכן המדיה במדינה".

ולא רק שם - אתר "דדליין" דיווח הערב גם הוא, כי הסרט נאסר להקרנה מאותה סיבה גם בסעודיה, מצרים, עומאן, קטאר, בחריין, כוויית וגם במלזיה ואינדונזיה. הסרט מצטרף לשורה ארוכה של סרטי קולנוע של דיסני ומארוול שנאסרו להקרנה במדינה בתקופה האחרונה מאותה סיבה, בהם "דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף" ו"נצחיים", וכן החידוש של סטיבן ספילברג לקלאסיקה "סיפור הפרברים".

הסצינה המדוברת בסרט, שמתאר את סיפורו של "באז שנות אור", שעליו נוצר גיבור סרטי "צעצוע של סיפור", עלתה לכותרות בחודש מארס האחרון. ברקע מחאת "אל תגידו הומו" בפלורידה, אתר החדשות "וראייטי" פרסם אז כי הסצנה צונזרה - והוחזרה בשל המחאה.

הפרסום על החזרת הסצנה הגיע שבוע בדיוק לאחר שעובדי פיקסאר שחברים בקהילת הלהט"ב, פרסמו הצהרה לפיה בשנים האחרונות גורמים בהנהלת החברה צינזרו סיפורים וסצנות מסרטים עליהן עבדו באולפנים, סצנות בהן הביעו דמויות בנות אותו מין חיבה זו לזו.