כוחות צה"ל בגבול עזה
צילום: חסן ג'די, פלאש 90

עשרות מחבלים דרך מנהרות: צה"ל מעריך - חמאס יעדיף לפתוח את המערכה הבאה במתקפה קרקעית

באוגדת עזה מציינים שנה ל"שומר החומות", וכחלק מהפקת הלקחים גיבשו תפיסות הגנה והתרעה חדשות באזור המכשול בגבול הרצועה • לפי נתוני צה"ל, זו השנה השקטה ביותר בעוטף ביחס לשנים שהגיעו אחרי המבצעים הקודמים שלאחר ההתנתקות
כרמלה מנשה ואיתי בלומנטל
16 ביוני 2022
16:59

אוגדת עזה מציינת שנה למבצע "שומר החומות" ובצה"ל מעריכים שחמאס יעדיף להפתיע בעימות הבא עם מכת פתיחה שלא תהיה במטח רקטות, אלא במתווה קרקעי: שליחת עשרות מחבלים של היחידה המובחרת של ארגון הטרור "נוכבא" דרך מנהרות, שבודדות מהן מגיעות לטווח של כמה עשרות מטרים מהמכשול החדש בגבול.

בפיקוד הדרום מעריכים כי המהלומות הכבדות שספגה רצועת עזה, שכבר מכונה בפיקוד "חמאסטאן", הובילו ללקח מרכזי בחמאס, לפיו זו תהיה שגיאה עבורו להיגרר שוב לסבב לחימה עם ישראל, ולכן ההישג יגיע רק ממכת פתיחה מפתיעה - דווקא בימי שגרה, ולא בעת התחממות בגזרה שתגרום לצה"ל להידרך מהר ולהיות מוכן בהגנה חזקה על העוטף. גישה זו הייתה קיימת בעבר מבחינת צה"ל, אך התחדדה בחודשים האחרונים לאור המחיר הגבוה ששילמה עזה - מבלי שהשיגה הישג צבאי משמעותי בדמות חטיפת אזרח או חייל ישראלי, או חדירה לשטח העוטף לצורך הוצאה לפועל של פיגוע גדול.

לאור הערכות אלו, באוגדת עזה גיבשו בשנה האחרונה את תפיסת ההגנה "קיר הברזל": לצד החומה התת קרקעית שנפרסה בהצלחה לאורך 65 הקילומטרים של הגבול, וגדעה כמעט כל סיכוי לחפירת מנהרה לשטח ישראל, נפרסה גדר חדשה וגבוהה בגובה של 7-6 מטרים, כך שכל מסתנן מעזה "נלכד" בשטח זה אם הוא מצליח לחצות את הגדר הישנה.

כמו כן, באוגדת עזה הפסיקו לשלוח באירועים כאלה כוח של שני ג'יפים לקו המגע. במקום שולחים ראשית, במסגרת התפיסה החדשה, רחפן לזיהוי החשודים שמגיעים לגבול. במידה שמדובר בחמושים - כוח רגלי מגיע ברכב לעמדה בטוחה, נסתרת וגבוהה על גבי סוללת אדמה, ומחפה קדימה לצד טנק ונגמ"ש ממוגן, שמסתערים באש מקלעים מטווח קרוב על החמושים, ובמידת הצורך גם דורסים אותם. במקביל, טנקים נוספים מעמדות אחוריות ופצצות מרגמה צה"ליות יורים על עמדות חשודות לבידוד המרחב ויצירת מעטפת שתמנע גם פיגוע משיכה או אירוע מקביל ומתגלגל.

גישה זו מבטלת, לראשונה, את המגע הישיר בין לוחמי חי"ר על הקרקע שמסתערים על האויב, אלא אם כן מפקד בדרג טקטי יחליט על כך בשטח.

האזינו להסכת עוד יום

במסגרת הפקת לקחים מן השנים האחרונות, גם קיבלה אוגדת עזה את הסמכות הבלעדית להתריע בזמן אמת מפני התלקחות ברצועה, ניסיונות חדירה ליישוב ישראלי או ירי לעבר ישראל. מפקד אוגדת עזה, תת אלוף נמרוד אלוני, אמר כי במהלך המבצע לא חיכה צה"ל שפעילי הטרור יבואו לגבול כדי להילחם בהם, "אלא צדנו אותם בכל פעם שהרימו את ראשם וניסו לפגוע באזרחנו ובכוחותינו".

כמו כן, בניגוד לעבר, היום בסמכותו של מפקד האוגדה לאשר הטלת פצצה במשקל של טונה על מטרה ברצועה. בעבר היה הדבר כרוך בבירוקרטיה ובאישורים שארך זמן לקבלם. באוגדת עזה גם פיתחו מערכת "בידוד מרחב דיגיטלי", שמתריעה בזמן אמת בטלפונים הצבאיים אם הכוחות נכנסו במקרה לאזור מאויים. זאת כלקח ממותו של לוחם הנח"ל סמ"ר עומר טביב, שנהרג ב"שומר החומות" מפגיעת טיל נ"ט ברכב צבאי שבו נסע.

עוד מעריכים בצה"ל כי חמאס מצידו הכפיל בחודשים האחרונים את כמות עמדות הביטחון השוטף שלו מול המכשול החדש של צה"ל, בעיקר נגד מסתננים עזתים שמנסים לחצות לישראל - מתוך חשד שמדובר במשתפי פעולה. רוב המסתננים שנתפסים מוחזרים בו במקום לצד העזתי.

בפיקוד הדרום מעריכים כי הנזקים שנגרמו לחמאס בעקבות "שומר החומות" נאמדים ב-92 מיליון דולר לבנייני מגורים שחרבו, ו-70 מיליון דולר לתשתיות אחרות שנהרסו. מבחינת נתוני צה"ל, זו השנה השקטה ביותר בעוטף ביחס לשנים שהגיעו אחרי המבצעים הקודמים שלאחר ההתנתקות, ועל רקע צעדים אזרחיים משמעותיים שממשלת ישראל יזמה בחודשים האחרונים: 11 רקטות נורו בשנה האחרונה מעזה לעומת 57 בשנה שאחרי "צוק איתן", 140 בשנה שלאחר "עמוד ענן" ו-297 לאחר "עופרת יצוקה".

האזינו להסכת עוד יום

בתוך כך, בצבא מציינים עוד כי הכוננות המוגברת לאורך קו התפר הפרוץ ביהודה ושומרון תימשך גם בחודשים הקרובים, עם מאות לוחמי תגבור ופעילות הנדסית נרחבת לצמצום הפרצות, גם בצפון השומרון ובדרום-מזרח להר חברון. בפיקוד הדרום אומרים כי אף אחד מהפיגועים האחרונים שהיו בגל הטרור האחרון לא בוצע על ידי חמאס, וכי על הסתה מעזה אין ולא יכולה להיות שליטה. בצבא מתכוונים להמשיך לתמוך בהכנסת פועלים מעזה לישראל, וזאת כדי להעלות את מחיר ההפסד לעזה.