-
צילום: אי-פי

פרסום ראשון: התחקיר החסוי של המשטרה על ההתנהלות בהלוויית העיתונאית

על פי התחקיר שהוצג למפכ"ל ולשר לביטחון הפנים, הפעלת הכוח הייתה בהלימה להתפרעות. במשטרה נמנעים מלפרסם את המסקנות, והתחקיר קובע כי טרם ההלוויה, לא ערכה המשטרה תרגול של "מקרים ותגובות" כפי שנדרש בהיערכות לאירוע שכזה • ערוץ אל-ג'זירה פרסם תיעוד לכאורה של הקליע שהביא למותה של העיתונאית, וטען בתחקיר שערך כי מדובר בקליע בשימוש צה"ל
משה שטיינמץ
16 ביוני 2022
20:17
עודכן ב 23:03

תחקיר התנהלות המשטרה בהלוויית העיתונאית שירין אבו עאקלה, שהסתיים והוצג אתמול למפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי ולשר לביטחון הפנים עמר בר לב, מצדיק את השימוש באלות נגד נושאי הארון, וקובע כי הפעלת הכוח הייתה בהלימה להתפרעות. כך פורסם הערב (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. במשטרה נמנעים מלפרסם את המסקנות - לא ברור מדוע. במהלך התחקיר הוחתמו שוטרים שהיו מעורבים בו על טופסי שמירת סודיות.

התחקיר החסוי קובע כי טרם ההלוויה, לא ערכה המשטרה תרגול של "מקרים ותגובות" כפי שנדרש בהיערכות לאירוע שכזה. במשטרה טענו מיד אחרי ההלוויה כי השימוש באלות נעשה מחשש שהמתפרעים "יחטפו" את הארון וייצאו איתו לתהלוכה אלימה בציר מספר 1 בירושלים.

לקראת ביקור ביידן: בנט ולפיד דנו על תחקיר מותה של העתונאית שירין אבו עאקלה

גנץ: הטענה שצה"ל פוגע במכוון בעיתונאים - שקר גס

המלצת שב"כ שיכלה למנוע את העימותים בהלוויית העיתונאית – והתעלמות המשטרה

עוד נקבע כי היה ניתן לסגור את חצר בית החולים שבתוכה היו המלווים והמתפרעים, וכך לתת מענה לחשש. בתחקיר נכתב שהמשטרה הייתה צריכה לשלוט בשטח בית החולים משלב מוקדם יותר. בנוסף, נכתב כי שער החצר מופעל באמצעות שלט, ולכוח לקח זמן להבין שאפשר להשיג את השלט, לנעול את השער ובכך למנוע מהמתפרעים לצאת לכביש הראשי.

בתוך כך, ערוץ אל-ג'זירה פרסם הערב תחקיר שערך, לפיו אבו עאקלה נהרגה מפגיעה של קליע בקוטר 5.56 של רובה מסוג M4, שנמצא בשימוש צה"ל. הערוץ גם פרסם תיעוד של הקליע שלכאורה מוכיח כי מדובר בקליע של צה"ל.