הלוויית אבו עאקלה
צילום: אי-פי

תחקיר הלוויית העיתונאית: לא היה מידע מודיעיני מספיק

גורם המעורה בפרטי התחקיר המשטרתי סיפר לכאן חדשות: בניגוד לטענת המשטרה - לא היה מידע מודיעיני מספיק על רצון של גורמים שלא קשורים למשפחה לחטוף את ארון הקבורה
סולימאן מסוודה
19 ביוני 2022
07:53

פרטים חדשים מהתחקיר המשטרתי על הלוויית העיתונאית שירין אבו עאקלה בירושלים: גורם המעורה בפרטים סיפר הבוקר לכאן חדשות כי לא היה למשטרה מידע מודיעיני מספק. כך פורסם היום (ראשון) בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. בניגוד לטענת המשטרה, לא היה מידע מודיעיני מספיק על רצון של גורמים שלא קשורים למשפחה לחטוף את ארון הקבורה.

ההחלטה למנוע מהארון לעבור דרך ציר בר-לב התקבלה על בסיס נסיון עבר - הלווייתו של של פייסל חוסייני ב-2001. עוד עולה מהתחקיר כי קונסול של האיחוד האירופי ניהל שיחה עם מפקד כוחות המשטרה בשטח וקיבל ממנו מגפון כדי לכרוז לקהל להירגע - אל לא הצליח והוא חזר על עקבותיו.

בחמישי האחרון פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי התחקיר מצדיק את השימוש באלות נגד נושאי הארון, וקובע כי הפעלת הכוח הייתה בהלימה להתפרעות. במשטרה נמנעו מלפרסם את המסקנות - לא ברור מדוע. במהלך התחקיר הוחתמו שוטרים שהיו מעורבים בו על טופסי שמירת סודיות.

התחקיר החסוי קובע כי טרם ההלוויה, לא ערכה המשטרה תרגול של "מקרים ותגובות" כפי שנדרש בהיערכות לאירוע שכזה. במשטרה טענו מיד אחרי ההלוויה כי השימוש באלות נעשה מחשש שהמתפרעים "יחטפו" את הארון וייצאו איתו לתהלוכה אלימה בציר מספר 1 בירושלים.

עוד נקבע כי היה ניתן לסגור את חצר בית החולים שבתוכה היו המלווים והמתפרעים, וכך לתת מענה לחשש. בתחקיר נכתב שהמשטרה הייתה צריכה לשלוט בשטח בית החולים משלב מוקדם יותר. בנוסף, נכתב כי שער החצר מופעל באמצעות שלט, ולכוח לקח זמן להבין שאפשר להשיג את השלט, לנעול את השער ובכך למנוע מהמתפרעים לצאת לכביש הראשי.